fbpx
Źródło: pesa.pl

listopad 2021

16

9:11:00

Lokomotywa wodorowa SM42-6Dn z tytułem Dobry Wzór 2021

Wyprodukowana przez PESA dla Orlen Koltrans manewrowa lokomotywa wodorowa SM42-6Dn  otrzymała Nagrodę Dobry Wzór 2021, przyznaną w konkursie organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Projektanci lokomotywy Bartosz Piotrowski (bryła zewnętrzna) i Krzysztof Nogowski (kabina maszynisty) otrzymali również za ten projekt Wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Modernizacja SM42 była wyzwaniem zarówno dla zespołu inżynierów, jak i designerów PESA. Lokomotywa zyskała bowiem nie tylko innowacyjny napęd zasilany z paliwowych ogniw wodorowych, ale również nowoczesny wygląd, którego minimalistyczna stylistyka nawiązuje do aktualnych trendów. 

Pierwotna forma SM42 (pozostała tylko ostoja/rama i część układów biegowych) uległa całkowitej zmianie – kabinę przeniesiono na środek pojazdu, a uzyskaną dzięki temu zabiegowi przestrzeń przeznaczono na rozmieszczenie dodatkowego wyposażenia technicznego, w tym ogniw paliwowych i zbiorników z wodorem.

Kabina maszynistów jest dwukierunkowa, posiada część socjalną i system klimatyzacji. W zakresie ergonomii wyzwaniem było zapewnienie możliwe jak najlepszej widoczności prowadzącemu pojazd przy ograniczeniach skrajni (dostępnej przestrzeni) oraz optymalne rozplanowanie funkcji w generalnie ograniczonej przestrzeni kabiny. 

Manewrowa lokomotywa wodorowa została po raz pierwszy zaprezentowana na Międzynarodowych Targach Kolejowych Trako we wrześniu tego roku. W tej chwili pojazd jest w fazie uruchomień, a do eksploatacji na terenie rafinerii PKN Orlen w Płocku trafi jesienią 2022. 

Przyznana przez IPW nagroda to kolejne wyróżnienie dla Zespołu Wzornictwa PESA kierowanego przez dr hab. Bartosza Piotrowskiego prof. ASP w Warszawie. Tytuł Dobry Wzór otrzymały do tej pory inne pojazdy zaprojektowane i wyprodukowane przez PESA:  2006 – autobus szynowy 218c, 2013 – lokomotywa Gama Marathon, 2015 – tramwaj 2014N Krakowiak (Twist Step), 2016 – Pesa Sundeck – skład piętrowy typu push-pull, 2018 – wyróżnienie dla tramwaju 2015N Twist Gorzów.

Projekt Pesa DART doceniło w 2016 roku międzynarodowe jury konkursu IF Design Award.

Źródło: pesa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram