fbpx
Źródło: lka.lodzkie.pl

Listopad 2021

16

12:11:00

Wystawa „W drodze na Monte Cassino” w Brukseli

W 2021 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To dzięki Jego determinacji możliwe  było stworzenie armii, wyszkolenie jej i przygotowanie do walki u boku aliantów, a następnie przystąpienie polskich jednostek do działań bojowych w 1944 r. Generał odegrał ogromną rolę na emigracji, gdyż Jego energia integrowała środowiska patriotyczne i nieustannie przypominała o sprawie polskiej na Zachodzie. 

Samorząd Województwa Łódzkiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna przy współpracy Ambasady RP w Brukseli,  pragnąc upamiętnić zasługi Generała, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim, zorganizowały przed siedzibą ambasady przy Avenue des Gaulois 29 w Brukseli, wystawę plenerową pt. „W drodze na Monte Cassino”. Ekspozycja będzie dostępna do 5 grudnia 2021 r. 

Wystawa upamiętnia postać gen. Władysława Andersa oraz przypomina o wysiłku jego podkomendnych – żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, walczących w latach 1944 – 1945 na Półwyspie Apenińskim w składzie 8. Armii brytyjskiej. Na planszach przedstawiono genezę powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem Generała i jej ewakuację wraz z ludnością cywilną do Iranu w 1942 r. Zaprezentowano także wysiłek organizacyjny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego, którego żołnierze zdobywali Monte Cassino oraz wyzwalali Ankonę i Bolonię. 

Aranżacja wystawy jest połączeniem fotografii archiwalnych z rysunkami scen batalistycznych, tak aby uzyskać jednolitą koncepcję plastyczną, nawiązującą do pociągu ŁKA „Anders”, którego uroczysta premiera odbyła się 28 maja 2021 r. w Łodzi na dworcu Łódź Fabryczna. Honorowym gościem wydarzenia była wówczas córka Generała, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która podczas chrztu nadała pociągowi imię „Anders”. 

Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią.

Źródło tekstu: lka.lodzkie.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram