fbpx
Źródło: utk.gov.pl

listopad 2021

18

8:11:00

UTK: Nowy alert bezpieczeństwa Szwecji

Szwedzki krajowy organ ds. bezpieczeństwa opublikował alert bezpieczeństwa związany z ryzykiem poważnego uszkodzenia kół w efekcie długotrwałego niezamierzonego hamowania wagonu towarowego wyposażonego w kompozytowe wstawki hamulcowe typu LL.

W marcu 2021 r. w Szwecji doszło do zdarzenia kolejowego polegającego na wykolejeniu wagonu towarowego wskutek znacznej deformacji zestawu kołowego. Powstała ona w następstwie długotrwałej jazdy wagonu w stanie zahamowanym, co doprowadziło do wytworzenia się nadmiernej temperatury na styku koła i kompozytowej wstawki hamulcowej typu LL, wskutek czego wstawka uległa spaleniu, a powierzchnia toczna koła została zdeformowana.

Szwedzki krajowy organ ds. bezpieczeństwa wskazuje, że nie jest to pierwszy problem z kompozytowymi wstawkami hamulcowymi. Alerty w tym zakresie publikowane były również 4 lipca 2016 r. przez krajowy organ ds. bezpieczeństwa Finlandii, 30 sierpnia 2017 r. przez krajowy organ ds. bezpieczeństwa Szwecji oraz 8 listopada 2017 r. przez krajowy organ ds. bezpieczeństwa Niderlandów. Dwa pierwsze dotyczyły niskiej skuteczności hamowania w warunkach zimowych, zaś trzeci z nich odnosił się do podobnego ryzyka, jak stwierdzone w obecnym alercie, tj. uszkodzeń kół powstałych wskutek zablokowania hamulca.

W związku z sytuacją opisaną w alercie bezpieczeństwa Prezes UTK rekomenduje omówienie z rewidentami potrzeby szczególnego zwracania uwagi na prawidłowe luzowanie hamulca dla wagonów towarowych ze wstawkami tylu LL podczas prób hamulca na pociągu.

Alert bezpieczeństwa jest dostępny [TUTAJ].

Źródło tekstu: utk.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram