fbpx
Źródło: mobility.siemens.com

grudzień 2021

01

8:12:00

Brandenburgia otrzyma 31 pojazdów Mireo

Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) zamawia 31 pojazdów zasilanych bateriami od Siemens Mobility. Przyjazne dla środowiska pojazdy Mireo Plus B będą kursować na wszystkich liniach sieci kolejowej Wschodniej Brandenburgii. Wraz z rozpoczęciem eksploatacji w grudniu 2024 r. pojazdy akumulatorowo-elektryczne będą po raz pierwszy wykorzystywane w sieci VBB w Berlinie i Brandenburgii.

Obszar metropolitalny Berlina i Brandenburgii otrzyma pod koniec 2024 r. pierwsze bezemisyjne pojazdy regionalne napędzane energią elektryczną z akumulatorów oraz ulepszony i rozszerzony rozkład jazdy. Aby zapewnić tę usługę, Niederbarnimer Eisenbahn (NEB), który na początku czerwca ponownie wygrał kontrakt na obsługę sieci połączeń, zamówił 31 dwuwagonowych, zasilanych bateryjnie zespoły trakcyjne Mireo Plus B od Siemens Mobility. Kraje związkowe Berlin i Brandenburgia są odpowiedzialne za planowanie i finansowanie regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych w regionie VBB.
 

"Zastosowanie przyjaznych dla środowiska systemów napędowych w transporcie publicznym stanowi kamień milowy w transformacji technicznej dokonującej się w sektorze kolejowym. Jako pierwszy akumulatorowo-elektryczny zespół trakcyjny w sieci VBB, Mireo Plus B zapewnia rzeczywistą wartość dodaną w zakresie kompatybilności klimatycznej i ekonomiczności w porównaniu z obecnie eksploatowanymi pojazdami z silnikami spalinowymi. Ten trend w kierunku pociągów elektrycznych, wraz z jeszcze bardziej atrakcyjną ofertą usług, będzie kontynuowany i będzie stanowił dalszy impuls do transformacji transportu" - powiedział Guido Beermann, minister transportu kraju związkowego Brandenburgia:
 

"Nowe pociągi zamówione do obsługi połączeń regionalnych przyczynią się w podwójny sposób do ochrony środowiska: Będzie więcej połączeń kolejowych i jednocześnie mniejsza emisja spalin. Dzięki większej przestrzeni, lepszemu wyposażeniu i funkcjonalności oraz większej częstotliwości kursowania, pociągi regionalne będą coraz bardziej atrakcyjne dla codziennych dojazdów do pracy i staną się prawdziwą alternatywą dla prywatnych samochodów" - podkreślił Regine Günther, senator ds. środowiska, transportu i ochrony klimatu, kraj związkowy Berlin
 

"Wyznaczyliśmy nowe standardy dzięki sieci we wschodniej Brandenburgii i jej ukierunkowaniu na alternatywne napędy. Nowe pociągi wraz ze zwiększoną częstotliwością kursowania znacznie poprawią ofertę dla pasażerów. W rzeczywistości nie ma żadnej alternatywy: Kolej przyjazna dla środowiska musi być dalej wspierana i rozbudowywana. Najbardziej cieszy mnie fakt, że w przyszłości na wielu liniach będą kursować pociągi elektryczne z systemami magazynowania energii. Transformacja transportu i ochrona klimatu są w pełnej harmonii: To dobry dzień dla transportu publicznego w Berlinie i Brandenburgii" - stwierdziła Susanne Henckel, Dyrektor Zarządzający Zarządu Transportu Publicznego Berlin-Brandenburgia (VBB)
 

Bezemisyjne, energooszczędne i nadające się do recyklingu pociągi dla Wschodniej Brandenburgii. W ogólnoeuropejskim przetargu na obsługę sieci kolejowej we Wschodniej Brandenburgii kraje związkowe Berlin i Brandenburgia wyraźnie postawiły na alternatywne napędy i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Obecnie na trasach tej sieci kursują pojazdy napędzane silnikami diesla. Dzięki przejściu na pojazdy Mireo Plus B z napędem akumulatorowym, roczne zużycie oleju napędowego w sieci Wschodniej Brandenburgii zostanie zredukowane o około 4,4 mln litrów. Ponadto nowe pojazdy całkowicie wyeliminują lokalną emisję CO2 i w zależności od struktury energii elektrycznej zmniejszą emisję ponadregionalną o ok. 11 500 ton rocznie. Jednocześnie znacznie zmniejszy się emisja drobnych pyłów.

Pojazd akumulatorowo-hybrydowy czerpie energię z sieci trakcyjnej. Na niezelektryfikowanych odcinkach tras zasilanie pojazdu zapewniają akumulatory litowe-jonowe – wcześniej naładowane na odcinkach zelektryfikowanych. Do zasilania pociągu wykorzystywana jest również energia odzyskana podczas hamowania. Dwuczłonowy pojazd ma zasięg ponad 90 kilometrów na zasilaniu akumulatorowo-elektrycznym.
 

Więcej usług i komfortu dla pasażerów

Sieć wschodnio-brandenburska spełnia również wszystkie regionalne standardy jakości transportu kolejowego, ustalone przez kraje związkowe Berlin i Brandenburgia. Nowe pojazdy zapewnią dodatkowe usługi zorientowane na pasażerów, zarówno pod względem wyposażenia, jak i standardów obsługi.


Nowe zespoły trakcyjne wyposażone są w troje drzwi po każdej stronie, dzięki czemu pasażerowie na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi mogą łatwiej wsiadać i wysiadać, nawet na niższych peronach. Troje drzwi po każdej stronie zespołu trakcyjnego oraz nowy system nawigacji w pociągu gwarantuje, że przesiadki na stacjach są szybkie, nieskomplikowane, a przede wszystkim pozbawione barier.
 

Dzięki nowym pojazdom pasażerowie będą mieli do dyspozycji co najmniej 128 miejsc siedzących oraz dwanaście miejsc dla rowerów, wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych. Dwa lub więcej składów pojazdów może być sprzęganych i eksploatowanych w trakcji wielokrotnej, aby zapewnić dodatkową liczbę miejsc siedzących.
 

Wraz z powstaniem nowej sieci połączeń Wschodniej Brandenburgii na niektórych liniach zostanie zwiększona oferta rozkładowa, a kraje związkowe zamówiły więcej niż w przeszłości podwójnych składów pociągów, które mają być eksploatowane na intensywnie użytkowanych liniach. Mireo Plus B ma więcej miejsc siedzących niż wymagano pierwotnie w przetargu.


 W przyszłości pasażerowie będą mieli również bezpłatny dostęp do WiFi, system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym oraz specjalnie wydzieloną strefę rodzinną. W obu członach rozmieszczono równomiernie około 60 gniazdek elektrycznych, a także porty ładowania USB oraz miejsca do ładowania indukcyjnego.


Kontekst:

Siemens Mobility ustanawia nowe standardy w zakresie integralności środowiskowej dzięki Mireo Plus B. Już na etapie projektowania ustalono ważne kryteria dotyczące m.in. materiałów, projektu konstrukcyjnego i redukcji masy, aby zapewnić produkt przyjazny dla środowiska. Ponadto zminimalizowano liczbę komponentów pojazdu, materiałów i części zużywających się, jak również opakowanie produktu, a także wyeliminowano trwałe połączenia między częściami, aby zapewnić maksymalną możliwość recyklingu. W rezultacie duże sekcje główne i elementy wykończeniowe, takie jak poszycie, wózki czy szyby, mogą być prawie całkowicie oddzielone od części nieprzydatnych i poddane recyklingowi.
 

Zamówienie obejmuje również umowę na serwis i dostawę części zamiennych przez dwanaście lat do 2036 roku. Siemens Mobility zapewni dostępność pociągów przez cały okres obowiązywania umowy. Częścią tej umowy serwisowej jest nie tylko zorganizowanie wykonania wszystkich niezbędnych czynności utrzymaniowych, ale również ciągłe rozwijanie czynności utrzymaniowych, dostosowanych do specyfiki eksploatacji pojazdów u danego użytkowania.
 

Pociągi bateryjno-elektryczne będą kursować na następujących trasach:

RB12 Berlin Ostkreuz - Oranienburg - Templin Stadt

RB25 Berlin Ostkreuz - Werneuchen

RB26 Berlin-Lichtenberg - Müncheberg (co drugi pociąg od poniedziałku do piątku)

RB35 Fürstenwalde (Sprewa) - Bad Saarow

RB36 Frankfurt (Oder) - Beeskow - Königs Wusterhausen

RB54 Rheinsberg (Mark) - Löwenberg (Mark) (- Berlin Ostkreuz)

RB60 Eberswalde - Wriezen - Frankfurt (Oder)

RB61 Schwedt (Oder) - Angermünde

RB62 Angermünde - Prenzlau

RB63 Eberswalde - Joachimsthal (- Berlin Hbf.)

Źródło tekstu: mobility.siemens.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram