fbpx
Źródło: lka.lodzkie.pl

grudzień 2021

04

9:12:00

Zielona Nagroda Kolejowa dla ŁKA

23 listopada br. podczas Gali XI Kongresu Kolejowego po raz pierwszy zostały wręczone Zielone Nagrody Kolejowe. Jednym z laureatów konkursu zorganizowanego przez Railway Business Forum i Wydawnictwo Rynek Kolejowy została Łódzka Kolej Aglomeracyjna wyróżniona za kompleksowość podejmowanych pro-ekologicznych projektów.

Kongres Kolejowy to najważniejsze cykliczne wydarzenie dla przedstawicieli branży kolejowej w kraju, gdzie spotykają się czołowi polscy i zagraniczni eksperci.

Łódzka kolej jest podmiotem, dla którego ekologia jest jednym z priorytetów. Spółka jest pierwszym pasażerskim przewoźnikiem w Polsce, który dołączył do programu Zielonej Kolei, powołanego przez Centrum Efektywności Energetycznej Kolei i koordynowanego przez PKP Energetyka. ŁKA w swoich dążeniach, kieruje się troską o jak najefektywniejsze wykorzystanie energii i ochronę klimatu. Po wprowadzeniu rekuperacji i eco-drivingu (co przyniosło znaczne obniżenie kosztów za energię w ciągu roku), kolejnym kierunkiem działań jest przejście na zasilanie z Odnawialnych Źródeł Energii. Spółka będzie korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z wiatru i słońca do zasilania swoich pociągów. Planuje także rozpocząć produkcję zielonej energii nietrakcyjnej na własne potrzeby, przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane na terenie zaplecza technicznego na łódzkim Widzewie.

Wśród laureatów pierwszej edycji Zielonych Nagród Kolejowych znalazło się również Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK) wyróżnione za propagowanie działań na rzecz klimatu, a przede wszystkim za unikatowe na skalę branży zjednoczenie środowiska kolejowego wokół Programu Zielona Kolej.

ŁKA jest członkiem CEEK zrzeszającego ponad 70 podmiotów (przewoźników, zarządców i operatorów infrastruktury, instytucje naukowe i organizacje branżowe), które wspólnie wypracowują i wdrażają rozwiązania efektywne energetycznie i jednocześnie pro-ekologiczne, służące wszystkim uczestnikom rynku kolejowego.

Nagrody w imieniu obydwu instytucji odebrał Janusz Malinowski – Prezes Zarządu ŁKA, a jednocześnie Przewodniczący Prezydium Rady Programowej CEEK.

Źródło tekstu: lka.lodzkie.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram