fbpx
Źródło: bezpieczny-przejazd.pl

grudzień 2021

07

9:12:00

W Bytomiu instruktorzy nauki jazdy zostali ambasadorami bezpieczeństwa

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zorganizowały kolejne warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD. Uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne do wykorzystania w nauce przyszłych kierowców. Do tej pory z warsztatów skorzystało już ponad 1000 instruktorów, a do 4000 ośrodków szkolenia kierowców trafiły materiały edukacyjne. 

Szkolenia są częścią kampanii „Bezpieczny Przejazd”, której głównym celem jest ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych oraz zwiększenie świadomości na ich temat. Warsztaty organizowane są w całej Polsce od 2016 roku. Włodzimierz Kiełczyński – dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.przypomniał na nich m.in. o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK – dodatkowego oznakowania identyfikacyjnego przejazdów. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał również materiały dydaktyczne do szkolenia kierowców.

"Hasło, które nam przyświeca brzmi: „Lepiej przygotowany instruktor to lepiej przygotowany przyszły kierowca”. Wierzymy, że wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Jeżeli odpowiednio wcześnie zlikwidujemy szkodliwe nawyki kierowców, razem unikniemy wielu niebezpiecznych sytuacji, które nie raz mogą zakończyć się tragedią" – powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na terenie województwa śląskiego jest 945 przejazdów kolejowo-drogowych. To około 9% wszystkich takich przejazdów w Polsce. Każdy z nich jest właściwie oznakowany i w przypadku zachowania odpowiednich środków ostrożności, przekraczanie ich jest w pełni bezpieczne.

Niestety, 99% zdarzeń na przejazdach powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek – są to najczęstsze przyczyny tragedii na tych szczególnych skrzyżowaniach. Choć w ciągu 16 lat trwania kampanii „Bezpieczny Przejazd” liczba takich zdarzeń stale spada, dalej pozostaje ona niepokojąca. Od początku 2021 roku, do końca października na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 168 wypadków i kolizji, w wyniku których zginęło 41 osób, a 13 zostało ciężko rannych. 

Głos rozsądku Ambasadorów Bezpieczeństwa

W codziennych sytuacjach na drodze pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań. „Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to zdanie może ocalić zdrowie i życie dziesiątek osób. To właśnie głos rozsądku Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa, przypominający o zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności gdziekolwiek jesteśmy, działa na naszą wyobraźnię. Głos ten uczy swoje rodziny, znajomych czy uczniów, jak powinno się zachowywać na torach i zachęcają do rozważnego przekraczania przejść i przejazdów kolejowo-drogowych. Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy. Wystarczy poznać zasady właściwego zachowania na terenach kolejowych oraz dbać o to, by osoby z naszego najbliższego otoczenia się do nich stosowały.

#ŻółtaNaklejkaPLK, czyli liczymy sekundy ratujące życie

Od 2018 roku każdy przejazd kolejowo-drogowy w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, składający się z dziewięciu cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli nasz samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Z kolei numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Tylko od początku 2021 roku w 134 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 375 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Źródło tekstu: bezpieczny-przejazd.pl


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram