fbpx
Źródło: lka.lodzkie.pl

grudzień 2021

17

8:12:00

Marszałek województwa przekazał sztandar ŁKA

10.12 to był ważny dzień dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Na ręce prezesa ŁKA Janusza Malinowskiego, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przekazał sztandar spółki. Podczas piątkowej uroczystości przy ul. Lawinowej w Łodzi (teren Zaplecza Technicznego ŁKA) wręczono również honorowe odznaczenia resortowe zasłużonym pracownikom.

"Jestem niezmiernie dumny, że mogę właśnie tutaj, w miejscu, gdzie bije serce Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, wręczyć ten sztandar. Widzimy na nim piękny haft św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Ten wspaniały sztandar to dzieło pań pochodzących z naszego województwa, córka zaprojektowała, a mama (mieszkanka Łowicza) ręcznie wyhaftowała. Zajęło to dokładnie 3 miesiące. Okazało się, że największym wyzwaniem było wyhaftowanie herbu województwa łódzkiego" - powiedział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. 

Uroczystość miała niezwykle podniosły charakter. Jej uczestnicy odśpiewali hymn państwowy, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Kolejowa Zduńska Wola Karsznice. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele związków zawodowych: Zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” i Związków Zawodowych spółek kolejowych ŁKA i POLREGIO.

Tuż po przekazaniu sztandaru, zasłużeni pracownicy otrzymali odznaczenia „Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej” i „Zasłużony dla Kolejnictwa”, które w imieniu ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka wręczali marszałek województwa i prezes ŁKA. 

Piątkowe wydarzenie połączono z krótkim briefingiem dla mediów. Była to okazja do pochwalenia się sukcesami spółki, a tych w 2021 r. nie brakowało. 

Docenić z pewnością należy działania podejmowane na rzecz efektywności energetycznej kolei, czyli wprowadzenie eco-drivingu, co przynosi oszczędności w zużyciu energii na poziomie 3 - 4%. Po wyszkoleniu wszystkich maszynistów i zbudowaniu świadomości ekologicznej ŁKA planuje, że poziom ten wzrośnie do 10%. Spółka może się również pochwalić wprowadzeniem systemu premiowania maszynistów za ekonomiczną jazdę. Polega on na nagradzaniu maszynistów, którzy w ciągu miesiąca prowadzili pojazdy w najbardziej ekonomiczny sposób, na wybranych trasach poddanych analizie. 

"W maju ŁKA, jako pierwszy przewoźnik pasażerski w Polsce, przystąpiła do Programu Zielona Kolej, dzięki czemu będzie korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z wiatru i słońca do zasilania swoich pociągów. Spółka planuje także rozpocząć produkcję zielonej energii nietrakcyjnej na własne potrzeby, przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane na terenie zaplecza technicznego ŁKA na łódzkim Widzewie. – W roku 2028 ŁKA będzie jeździła wyłącznie na zielonej energii, pochodzącej z wiatru i ze słońca" – zapewniał Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – "Zaczynamy w 2022 r. od poziomu 30% i co roku te procenty będą się zwiększały." - dodał.

Szczególnym powodem do dumy, tak dla prezesa ŁKA, jaki i marszałka województwa, jest ZERO PROJECT 2022 – międzynarodowa nagroda w dziedzinie dostępności, którą ŁKA otrzymała kilka dni temu. Międzynarodowe grono ekspertów ze 180 krajów doceniło spółkę jako jedyną z Polski. ZERO PROJECT to międzynarodowy projekt skoncentrowany na wdrażaniu Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i tworzeniu świata bez barier.

Ważnym wydarzeniem dla pasażerów było uruchomienie już od 12 grudnia nowych kierunków pociągów ŁKA. Od niedzieli (12.12)  zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy. Pociągi ŁKA pojadą do Włocławka, Poznania i Radomia. Podróż z Łodzi do Włocławka zajmie ok. 120 minut, do Poznania dojedziemy w ok. 170 minut, natomiast trasę do Radomia pociągi pokonają w niespełna 140 minut.

Niewątpliwy sukces spółki to również wciąż rosnąca liczba pasażerów. We wrześniu pociągi ŁKA przewiozły o ok. 30% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie w 2020 r. i 20% więcej niż 2019 r. W październiku 668 399 pasażerów skorzystało z usług ŁKA, to rekordowy wynik, najlepszy od momentu powstania Spółki. 

"W czasie pandemii jako jedyny przewoźnik w Polsce zwiększyliśmy liczbę pasażerów. Mało tego, w obliczu coraz bardziej powszechnego zjawiska podnoszenia cen biletów na różne usługi, zwłaszcza komunikacyjne, jesteśmy jedyną koleją, która takich podwyżek w grudniu nie zrobiła. Myślę, że to doskonała wiadomość i  prezent dla mieszkańców Łódzkiego" - podkreślił marszałek województwa łódzkiego. 

Źródło: lka.lodzkie.pl

Źródło tekstu: lka.lodzkie.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram