fbpx
Źródło: alstom.com

grudzień 2021

20

10:12:00

Alstom: tramwaje Citadis X05 obsłużą linie w Atenach

Najnowsza generacja tramwaju Alstom, Citadis X05, weszła do obsługi pasażerów w Atenach. Szacuje się, że na linii, która biegnie od centrum Aten do wybrzeża Morza Egejskiego, każdego dnia tramwajami Citadis będzie jeździć ponad 60 000 pasażerów.

Przed wejściem do obsługi pasażerów 25 tramwajów pomyślnie przeszło testy dynamiczne bez pasażerów, pokonując łącznie ponad 15 000 kilometrów w sieci miejskiej Aten, zapewniając bezpieczną i niezawodną eksploatację po uruchomieniu.

"Pomimo pandemii udało nam się dostarczyć te tramwaje na czas i jesteśmy z tego bardzo dumni. Alstom zobowiązał się do poprawy komfortu pasażerów dzięki wygodnemu i nowoczesnemu taborowi, przy jednoczesnym zwiększeniu przepustowości. Citadis X05 reprezentuje najnowszą ewolucję udanej gamy tramwajów. Podczas niedawno zakończonych testów Citadis X05 ponownie udowodnił swoją niezawodność i wydajność, jednocześnie pokazując, że jego styl i klasa dobrze pasują do Aten" – powiedział Stavros Vlachos, dyrektor zarządzający Alstom Greece.

25 tramwajów zamówionych w 2018 r. przez Attiko Metro, zarząd transportu miejskiego w Atenach, to pierwsze tramwaje Alstom, jakie kiedykolwiek jeździły po Grecji. Będą jeździć z maksymalną prędkością 70 km/h na istniejącej sieci miejskiej, a także na planowanych rozszerzeniach.

Oprócz produkcji i dostaw tramwajów, Alstom odpowiada również za testy na miejscu, szkolenia i trzyletnie usługi gwarancyjne, a także za części zamienne do pojazdów.

Nowoczesne tramwaje Citadis X05 uzupełniają istniejącą flotę lekkich pojazdów szynowych do użytku na sieci w Atenach i Pireusie. Tramwaje pięcioczłonowe mają 33,42 m długości i 2,40 m szerokości i mogą pomieścić maksymalnie 294 pasażerów. Podwójne drzwi na całej długości tramwaju zapewniają lepszą dostępność. Gama Citadis X05 zapewnia pasażerom doskonałe wrażenia dzięki o 20% większej powierzchni szkła, technologii LED zapewniającej miękkie, jednorodne oświetlenie, zoptymalizowanemu systemowi klimatyzacji i wentylacji oraz wyświetlaniu informacji o podróży na dużych ekranach za pośrednictwem systemu telematycznego. Wydajność tramwajów Citadis X05 jest zgodna z ambicją Alstom, aby stać się liderem zrównoważonej mobilności, ponieważ zapewniają one zmniejszenie zużycia energii o 25%.

Ponad 3000 pojazdów z gamy Citadis zostało sprzedanych przez Alstom w 60 miastach na całym świecie. Tramwaje Citadis przejechały ponad miliard kilometrów i przewiozły 10 miliardów pasażerów od momentu uruchomienia pierwszego tramwaju w 2000 roku. Wraz z Atenami Citadis X05 został zamówiony przez miasta takie jak Sydney, Paryż, Nicea, Awinion, Caen, Lusail i Frankfurt.

W Grecji Alstom dostarczył również 28 pociągów metra dla pierwszego projektu metra w Atenach na początku 2000 roku.

Źródło tekstu: alstom.com/Serwis Kolejowy 


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram