fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

grudzień 2021

21

8:12:00

W Siedlcach odbyły się warsztaty z instruktorami nauki jazdy dla kolejarzy

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych, warsztaty dla instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów WORD w Siedlcach zorganizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Z podobnych akcji w 40 miastach skorzystało już ponad 1100 instruktorów. Szkolenie jest częścią kampanii „Bezpieczny Przejazd”, która promuje bezpieczne zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

Warsztaty eksperckie to jedno z działań kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”. Celem inicjatywy jest ograniczenie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych.

Na spotkaniu, z udziałem kolejowego eksperta, przedstawiono zasady bezpieczeństwa na przejazdach. Przypominano o wykorzystywaniu informacji z Żółtej Naklejki PLK – dodatkowego oznaczenia przejazdów. Był czas na pytania i wyjaśnienia. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał materiały dydaktyczne, pomocne w szkoleniu przyszłych kierowców.

"Wiedza i zaangażowanie instruktorów szkół nauki jazdy istotnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Są oni Ambasadorami Bezpieczeństwa. Uczą przyszłych kierowców odpowiedzialnych zachowań. Dlatego konsekwentnie prowadzimy warsztaty i rozmawiamy o bezpieczeństwie. Chcemy, aby każdy - kto uzyskuje prawo jazdy - miał wszechstronną wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na przejazdach kolejowo-drogowych" – powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na terenie województwa mazowieckiego jest 878 przejazdów kolejowo-drogowych i bezpiecznych przejść dla pieszych na poziomie szyn. To ok. 8% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów.

99% zdarzeń na przejazdach powstaje w wyniku nieostrożnego zachowania kierowców. Ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek – są to najczęstsze przyczyny tragedii na tych szczególnych skrzyżowaniach. W 2020 roku na przejazdach i przejściach w poziomie szyn doszło do 158 wypadków i kolizji, w których zginęły 44 osoby. Mimo że liczby te wskazują na 14% mniej niż rok wcześniej, wciąż jednak wielu jest nierozważnych kierowców, którzy wjeżdżają na tory w trakcie zamykania się rogatek.

Głos rozsądku Ambasadorów Bezpieczeństwa

W codziennych sytuacjach na drodze pośpiech, nieuwaga i brawura zbyt często skłaniają do nierozważnych zachowań. „Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to zdanie może ocalić zdrowie i życie dziesiątek osób. To właśnie głos rozsądku Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa, przypominający o zachowaniu bezpieczeństwa gdziekolwiek jesteśmy, działa na naszą wyobraźnię.

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa uczą swoje rodziny, znajomych czy uczniów zasad bezpieczeństwa na torach i zachęcają do rozważnego zachowania na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy. Wystarczy poznać zasady bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych i dbać o to, by osoby z naszego najbliższego otoczenia się do nich stosowały.

#ŻółtaNaklejkaPLK, czyli liczymy sekundy ratujące życie

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli nasz samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Z kolei numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

W sytuacji zagrożenia skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Tylko od początku 2021 roku w 150 przypadkach, dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu, wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc, a w 417 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy 


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram