fbpx
Źródło: utk.gov.pl

grudzień 2021

22

8:12:00

Nagrody dla kolejowych bohaterów na V Konferencji Kultury bezpieczeństwa

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego w organizowanym co roku Konkursie Kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym nagradza firmy, uczelnie i naukowców, których działalność i badania mają wymierny wpływ na poprawę bezpieczeństwa sektora kolejowego. Co roku wyróżnienia trafiają również do pracowników kolei. V Konkurs Kultury bezpieczeństwa to okazja, aby uhonorować tych, którzy w codziennej pracy stają w obliczu sytuacji, gdzie stawką jest ludzkie życie.

W tym roku nagrody trafiły do pracowników kolei, których postawa i szybka reakcja pozwoliła uratować zdrowie i życie wielu osób. Wyróżnienia te są uhonorowaniem profesjonalizmu nagrodzonych i świadczą o zachowaniu najwyższych standardów w codziennej pracy.

W V edycji Konkursu wyróżnienie otrzymał Dariusz Szymański, maszynista ORLEN KolTrans S.A., który uratował życie niedoszłego samobójcy. Prowadząc pociąg ze stacji Olsztyn Gutkowo, do stacji Gdynia Port zauważył, że na torze, po którym jedzie, znajduje się człowiek. Zatrzymał pociąg, wyszedł do mężczyzny i zaczął z nim rozmawiać. Mężczyzna ten chciał odebrać sobie życie. Pan Dariusz zgłosił zaistniałą sytuację do służb kolejowych i do momentu przyjazdu funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei pozostał z nim, ratując mu życie.

Życie ludzkie uratował też kolejny wyróżniony - Michał Wanecki, maszynista Kolei Mazowieckich. Prowadząc pociąg relacji Góra Kalwaria - Mrozy zauważył osobę leżącą na sąsiednim torze. Użył sygnału radiostop i uratował ludzkie życie. Sytuacja ta miała miejsce niespełna trzy miesiące po rozpoczęciu przez Pana Michała pracy na stanowisku maszynisty.

Brawura i nieodpowiedzialność prowadzą często do tragedii. Tym razem udało się jej uniknąć dzięki Adamowi Kamińskiemu, maszyniście Kolei Mazowieckich, którego szybka i zdecydowana reakcja zapobiegła poważnemu wypadkowi. Kierowcy dwóch aut ścigali się ulicami Chotomowa i zakończyli wyścig na torach kolejowych. Pan Adam, prowadząc pociąg, zauważył, że na torach w miejscu, gdzie nie ma przejazdu kolejowo-drogowego, znalazły się dwa samochody osobowe. Wdrożył hamowanie i użył sygnału radiostop, który zatrzymał pociąg wyjeżdzający w kierunku miejsca zdarzenia z Legionowa.

Od szybkości reakcji maszynisty na zagrożenie może zależeć życie wielu osób. Dlatego wyróżnienie otrzymał Paweł Adamski, maszynista spółki POLREGIO S.A. Pan Paweł prowadząc pociąg relacji Poznań Główny - Toruń Główny przed stacją Więcławice dostrzegł blokujący przejazd kolejowo-drogowy niesprawny sprzęt rolniczy. Dzięki szybkiej reakcji i wdrożeniu hamowania z prędkości niemal 120 km/h maszynista zatrzymał pociąg bezpośrednio przed przeszkodą. Nikomu spośród 75 pasażerów nic się nie stało, a pociąg po usunięciu przeszkody kontynuował jazdę.

Wyróżnienie przyznano także Jakubowi Rólczakowi, maszyniście Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Po wyjeździe ze stacji Łódź Chojny, prowadząc pociąg relacji Łódź Fabryczna – Sieradz, zobaczył pozostawiony na poboczu samochód osobowy z włączonymi światłami awaryjnymi i dwóch mężczyzn, którzy biegnąc wzdłuż toru, dawali wyraźne sygnały ostrzegawcze. Pan Jakub wdrożył hamowanie i dostrzegł leżącego na przeciwległym torze człowieka. Natychmiast nawiązał łączność z dyżurnym ruchu stacji Łódź Chojny, jednak po chwili zauważył nadjeżdżający po przeciwległym torze pociąg towarowy. Użył sygnału radiostop, który zatrzymał pociąg towarowy przed osobą leżącą w torze.

Bohaterom wyróżnienia wręczył dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK podczas V Konferencji Kultury bezpieczeństwa połączonej z finałem V Konkursu Kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

Źródło tekstu: utk.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram