fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

grudzień 2021

23

8:12:00

PKP włączyły się w obchody rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek

W tym roku mija 40 lat od pacyfikacji kopalni Wujek. Na rozkaz komunistycznych władz oddziały ZOMO strzelały do strajkujących górników. Zginęło sześciu, a rannych zostało ponad dwudziestu. Polskie Koleje Państwowe S.A. włączyły się w obchody rocznicy tych wydarzeń.

W ramach kampanii „Solidarność” zmieniła świat – 40 lat pacyfikacji kopalni Wujek na dworcu Warszawa Centralna, w hali głównej, stanęła wystawa upamiętniająca tragiczne wydarzenia w kopalni. Ponadto odbyła się tam akcja performatywna. Kilkanaście osób w roboczych kombinezonach górniczych rozdawało pasażerom i mieszkańcom Warszawy ulotki przypominające historię pacyfikacji kopalni. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Pokolenie i Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.

Źródło: PKP PLK S.A.

"Kolejarze zawsze byli obecni tam, gdzie miały miejsce wydarzenia związane z walką o wolną Polskę i aktywnie w nich uczestniczyli. Mieli ogromny wkład w powstanie NSZZ „Solidarność” i jego działania na rzecz przywrócenia demokratycznego państwa. Stąd Polskie Koleje Państwowe S.A. postanowiły włączyć się w akcję upamiętniającą poległych i rannych górników z kopalni Wujek" – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Źródło: PKP PLK S.A.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram