fbpx
Źródło: medcom.com.pl

grudzień 2021

24

10:12:00

Rekordowa energooszczędność nowych tramwajów dla Warszawy

W Warszawie trwa realizacja zamówienia, obejmującego dostawę 123 pojazdów Hyundai Rotem. Do stolicy dotarły już pierwsze z tramwajów, których parametry okazują się jeszcze lepsze, niż oczekiwał zamawiający.

Pojazdy, które zostały już odebrane przez Tramwaje Warszawskie, zostały poddane pierwszym testom. Przeprowadzono m.in. jazdy próbne, odzwierciadlające rzeczywiste warunki, w których będą funkcjonować na co dzień. Tramwaje musiały więc pokonać trasę z obciążeniem, odpowiadającym masie 240 pasażerów. Testy pokazały, że zużycie energii jest mniejsze o około 29% w porównaniu do starszych pojazdów niskopodłogowych, znajdujących się we flocie spółki. 

Wyniki pomiarów są lepsze niż zapowiedzi producenta. Jest to m.in. zasługa dostarczonych przez Medcom rozwiązań, wykorzystujących technologię SiC. Tramwaje Hyundai Rotem wyposażone są w najnowszą generację falowników napędowych, przetwornic pomocniczych oraz efektywny układ odzyskujący energię powstającą podczas hamowania i magazynujący ją w pokładowym zasobniku superkondensatorów. Wszystkie te urządzenia energoelektroniczne skonstruowane zostały w technologii węglika krzemu. Autorstwa Medcom jest również system sterowania nadrzędnego pojazdem (TCMS), który pozwolił na optymalizację współpracy każdego z urządzeń w celu dalszego obniżenia zużycia energii.

Redukcja zużycia energii staje się jednym z najważniejszych wyzwań dla transportu publicznego, nie tylko ze względu na wymiar ekologiczny, ale również rosnące ceny energii elektrycznej. Jest to też kluczowy aspekt, nad którym pracuje dział badań i rozwoju w Medcom. Dzięki tym staraniom polskie miasta - jako jedne z pierwszych na świecie - z powodzeniem eksploatują tabor napędzany i zasilany w technologii SiC.

Źródło tekstu: medcom.com.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram