fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

grudzień 2021

28

9:12:00

Lubartów: kładka nad torem ułatwi komunikację

Mieszkańcy Lubartowa zyskają nowe bezpieczne przejście przez linię kolejową na drugą stronę miasta. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie projektu nowej kładki dla pieszych nad linią Łuków - Lublin. Koszt zaprojektowania obiektu to 500 tysięcy złotych. Inwestycja jest częścią dużego projektu współfinansowanego ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Źródło: PKP PLK S.A.

W Lubartowie między przystankami Lubartów Słowackiego i Lubartów Lipowa w ciągu alei Zwycięstwa i ulicy Spacerowej planowana jest kładka dla pieszych. Nowy obiekt zwiększy bezpieczeństwo i ułatwi komunikację w mieście. Kładka zapewni sprawne przejście między osiedlami Królów i 3 Maja. 

Kładka będzie mieć 50 metrów długości. Będzie oświetlona energooszczędnymi lampami. Będą mogły z niej korzystać osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wejście na obiekt z jednej strony zapewni chodnik (konstrukcja kładki będzie na poziomie gruntu), a z drugiej, gdzie jest spadek, będą schody i pochylnia.

"Dobre wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z funduszy unijnych poprawia warunki życia mieszkańców i umożliwia rozwój przyjaznego środowisku transportu koleją. Budowa kładki w Lubartowie będzie kontynuacją inwestycji prowadzonej na odcinku linii Lubartów – Parczew, gdzie z lepszych podróży koleją pasażerowie korzystają od 12 grudnia br." – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Źródło: PKP PLK S.A.

"Dzięki inwestycjom PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pasażerowie w województwie lubelskim jeżdżą na zmodernizowanych liniach kolejowych Warszawa - Lublin, Warszawa - Stalowa Wola czy Lublin- Łuków. Dzięki rozwojowi kolei w regionie na tory wróciły pociągi na linii Lubartów-Parczew. Dzięki nowej inwestycji PLK – kładce nad linią kolejową w Lubartowie, będzie bezpiecznej nad torami"– podkreślił Robert Gmitruczuk, Wicewojewoda Lubelski.

"Podpisana dzisiaj umowa na projektowanie kładki to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i apelom mieszkańców Lubartowa. Wsłuchując się w głosy społeczności lokalnych, modernizujemy polską kolej, czyniąc ją bezpieczniejszą i bardziej przystępną dla pasażerów. Mieszkańcy osiedli Królów i 3 Maja w Lubartowie zyskają dzięki temu dostęp do nowoczesnej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowana do końca 2023 r. kładka przyczyni się do rozwoju tego rejonu miasta. Wszystko to dzięki efektywnemu wykorzystywaniu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020" – powiedział Piotr Kaliszewski, Asystent Sekretarza Stanu Andrzeja Bittela

Podpisana dzisiaj przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A umowa dotyczy opracowania dokumentacji nowego obiektu. Wykonawca, firma YLE Inżynierowie Sp. z o. o. przygotuje projekt, wniosek o dofinansowanie i pozyska decyzje administracyjne w ciągu 8 miesięcy. Wartość umowy to ponad 500 tysięcy złotych (netto). W 2022 r., po uzyskaniu decyzji administracyjnych planowane jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Źródło: PKP PLK S.A.

Budowa nowej kładki to część projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew” za ponad 90 mln zł (netto). Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram