fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

styczeń 2022

06

8:01:00

Lepsza oferta podróży koleją z Kolbuszowej do Rzeszowa dzięki elektryfikacji

Dzięki elektryfikacji linii Ocice – Rzeszów, Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna zwiększyła dostępność komunikacyjną. To kolejne połączenia na linii, po zakończonej w grudniu elektryfikacji. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 67 mln zł finansowana jest ze środków budżetowych.

Trasa kolejowa Ocice – Rzeszów została zelektryfikowana i od nowego rozkładu jazdy 2021/2022 połączenia mogą zapewniać pociągi elektryczne. Dla podróżnych elektryfikacja oznacza zwiększenie oferty. Trasę obsługuje więcej pociągów dalekobieżnych i regionalnych, m.in. do Stalowej Woli oraz do Warszawy i Szczecina.

Od stycznia atrakcyjną ofertą są relacje aglomeracyjne Rzeszów Główny – Kolbuszowa – Rzeszów Główny. Czas podróży około 30 min. Połączenia Kolbuszowa – Rzeszów to atrakcyjne podróże codzienne do pracy i szkoły oraz dobra możliwość wykorzystania kolei na przejazdy okazjonalne.

"Inwestycje realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realnie zwiększają dostępność komunikacyjną mieszkańców w całej Polsce. Dzięki elektryfikacji linii Ocice – Rzeszów możliwe są lepsze oferty podróży dalekobieżnych i regionalnych. Od stycznia z efektów prac skorzystają podróżni połączeń aglomeracyjnych Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej" – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja PLK zapewniła zasilanie trasy w energię elektryczną przez podstacje trakcyjne w Chmielowie, Nowej Dębie, Cmolasie, Widelce i w Rzeszowie. W 2019 r., na linii Ocice – Rzeszów PLK wybudowały mijankę w Majdanie Królewskim. Takie rozwiązanie zwiększyło przepustowość. Na przystanku przygotowano też nowy peron. W 2016 r. wybudowano nowy przystanek w Chmielowie i wydłużono peron w Głogowie Małopolskim. Na linii zadbano o zapewnienie dostępności do pociągów dla wszystkich podróżnych dla wszystkich podróżnych.

Elektryfikacja linii, to dalszy rozwój ekologicznej kolei w województwie podkarpackim i coraz lepsze oferty podróży. W połączeniach dalekobieżnych i regionalnych przewoźnicy mogą wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy. Przedsięwzięcie PLK korzystnie wpłynie także na komunikację między Rzeszowem a Portem Lotniczym Rzeszów – Jasionka w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Elektryfikacja podkarpackiej linii to zadanie „Prace na linii nr 71 Ocice – Rzeszów”, finansowane ze środków budżetu państwa.

Od grudnia 2020 r., dzięki inwestycji PLK, elektryczne pociągi kursują na linii Lublin – Stalowa Wola.

W 2019 r., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oddały do eksploatacji zelektryfikowany odcinek Węgliniec – Zgorzelec na międzynarodowej linii E 30. Elektryfikacja linii zwiększa możliwości sprawnych podróży i przewozu ładunków na sieci kolejowej. Nowe możliwości kolei wpisują się w rozwój ekologicznego transportu (Europejski Zielony Ład).

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram