fbpx
Źródło: bezpieczny-przejazd.pl

styczeń 2022

08

9:01:00

Rekordowa liczba 330 zgłoszeń za pośrednictwem formularza „Zgłoś usterkę”

Intuicyjny system zgłaszania lokalizacji przejść przez tory w miejscach niedozwolonych lub usterek na przejazdach na stronie internetowej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz jego mobilna wersja, udostępniona przez organizatora kampanii – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zyskują popularność wśród użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych.

Rekordowa liczba zgłoszeń, które wpłynęły w  2021 roku za pośrednictwem systemu na stronie kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” (https://bezpieczny-przejazd.pl/formularz-zgloszenia/) oraz z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, świadczy o przydatności takiej formy kontaktu. Jednocześnie pokazuje, że powiększa się grono Ambasadorek i Ambasadorów, dla których bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych jest priorytetem. Tak szerokiego odzewu jeszcze nie było. W całym 2021 roku, 330 osób skorzystało z udostępnionych kanałów komunikacji i zgłosiło zaobserwowane przez siebie nieprawidłowości. Pozwoliło to zarządcy infrastruktury na szybką reakcję i usunięcie zgłoszonych usterek lub np. zlikwidowanie „dzikiego przejścia” i objecie takiej lokalizacji wzmożonym nadzorem przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Zgłoś usterkę przejazdu lub lokalizację „dzikiego przejścia” nie wysiadając z samochodu

Udostępniony mechanizm do zgłaszania usterki przejazdu czy tzw. dzikiego przejścia, nie wymaga od osoby zgłaszającej posiadania fachowej wiedzy z zakresu kolejnictwa, np. znajomości numeru czy kilometrażu linii kolejowej, aby wskazać dokładną lokalizację. Wystarczy oznaczyć miejsce na mapie, będącej częścią formularza zgłoszeniowego, a system automatycznie pobierze współrzędne i dodatkowo, jeśli zgłoszenie dotyczy przejazdu kolejowo-drogowego, jego numer identyfikacyjny. Dane te są automatycznie przesyłane do właściwego terenowo zakładu linii kolejowych. Takie rozwiązanie skraca czas reakcji służb oraz usunięcia potencjalnych usterek i nieprawidłowości. Intuicyjny interfejs prowadzi użytkownika krok po kroku przez proces tworzenia nowego zgłoszenia. Aplikacja mobilna do zgłaszania usterek pn. „Bezpieczny Przejazd” dostępna jest na urządzenia z systemami Android oraz iOS (https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne/).

Na liniach eksploatowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest ok. 11 tys. przejazdów

oraz przejść w poziomie szyn. Każdy obiekt jest odpowiednio zabezpieczony, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zachowując szczególną ostrożność, mamy pewność, że jesteśmy bezpieczni.  Kolejarze nieustannie apelują o respektowanie przepisów oraz przypominają o zasadach panujących na terenach kolejowych: nikt tak dobrze nie zadba o Twoje bezpieczeństwo, jak Ty sam!

Pamiętaj:

  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu – pulsująca sygnalizacja zabrania wjazdu na przejazd, gdyż zbliżający się pociąg może wjechać na przejazd nawet za
  • 30 sekund. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.
  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.
  • #ŻółtaNaklejkaPLK – „koło ratunkowe” dla użytkowników przejazdów, umieszczona jest na każdym przejeździe w Polsce, zarządzanym przez PLK. To dodatkowe oznakowanie, znajdujące się po wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na napędach rogatek. Każda żółta naklejka zawiera: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (9 cyfr), numer alarmowy 112, z którego należy skorzystać w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia i numer techniczny, przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek na przejeździe.
  • 99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i niewłaściwych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędy to m.in. ignorowanie czerwonego światła, niestosowanie się do wskazań znaku STOP, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.
  • „Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, które może ocalić życie i zdrowie. W ramach kampanii zwiększającej świadomość użytkowników dróg m.in. przypominane są zasady bezpieczeństwa, prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy, spotkania w przedszkolach i szkołach oraz realizowana jest kampania medialna.
Źródło: bezpieczny-przejazd.pl

Źródło tekstu: bezpieczny-przejazd.pl/Serwis Kolejowy 


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram