fbpx
Źródło: utk.gov.pl

styczeń 2022

08

8:01:00

Zasady poprawnego składania oświadczeń przez maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe

Maszyniści oraz prowadzący pojazdy kolejowe mają obowiązek poinformowania swoich pracodawców o tym, czy świadczą dodatkową pracę albo usługi na rzecz innych podmiotów należących do rynku kolejowego. O tym kto, gdzie, kiedy i w jakiej formie powinien złożyć oświadczenie oraz jak nie popełnić błędów przy jego wypełnianiu można przeczytać w poradniku przygotowanym przez UTK.

Obowiązek składania oświadczeń przez maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe  jest niezależny od rodzaju zatrudnienia: etat, zlecenie, umowa o dzieło, świadczenie usług przy własnej działalności gospodarczej, itp. Istnieje również wtedy, kiedy dana osoba nie pracuje u żadnego innego pracodawcy.

Osoby podlegające obowiązkowi złożenia oświadczenia zachęcamy do skorzystania z informacji zawartych w specjalnie utworzonej nowej karcie usługi w zakładce usługi dla maszynistów.

Przypominamy, że przepisy prawa wskazują na obowiązek składania oświadczeń przez maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe w zatrudniających ich przedsiębiorstwach kolejowych w dniu rozpoczęcia pracy lub świadczenia usług na rzecz nowego pracodawcy. Każdy, kto uchyla się od złożenia oświadczenia, albo zawiera w nim informacje niezgodne ze stanem faktycznym, podlega karze grzywny.

Pracodawca, który otrzymał oświadczenie potwierdzające wielokrotne zatrudnienie swojego pracownika ma obowiązek przekazać je w ciągu 14 dni Prezesowi UTK.

Źródło tekstu: utk.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram