fbpx
Źródło: utk.gov.pl

styczeń 2022

11

12:01:00

UTK: od lutego nowe zasady rejestracji pojazdów kolejowych

Od momentu wdrożenia europejskiego rejestru pojazdów (EVR), cały proces rejestracji pojazdów kolejowych w Polsce będzie odbywał się w nowym rejestrze. Rejestr prowadzi Agencja Kolejowa Unii Europejskiej, ale wnioski do EVR składane będą nadal do Prezesa Urzędu Kolejowego. Zgodnie z ustaleniami UTK i ERA nowy sposób rejestracji powinien zostać uruchomiony 1 lutego 2022 r.

ERA potwierdziła, że uruchomienie systemu EVR będzie możliwe 1 lutego 2022 r. Dlatego rejestracja pojazdów kolejowych będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach do 31 stycznia 2022 r. Poprawnie wypełnione wnioski złożone do 17 stycznia 2022 r. mają zapewnione rozpatrzenie przed uruchomieniem EVR. W przypadku wniosków, które nie zostaną rozpatrzone do 31 stycznia 2022 r., wnioskodawca powinien złożyć wniosek ponownie za pośrednictwem EVR.

Po migracji do EVR, Prezes UTK nadal będzie pełnił rolę jednostki rejestrującej w Polsce. Jednak cały proces od złożenia wniosku do potwierdzenia rejestracji lub zmian, będzie odbywał się w jednej aplikacji EVR. Wnioski będą składane drogą elektroniczną, dodatkowo Prezes UTK nie będzie wydawał raportów, jak odbywa się to obecnie, a jedynie akceptował wnioski w EVR. Ma to przede wszystkim usprawnić i ujednolicić proces rejestracji pojazdów kolejowych eksploatowanych na terytorium UE.

Aby sprawnie rozpocząć pracę w nowym środowisku, ważne jest, aby wszystkie zainteresowane strony miały odpowiednią wiedzę i znajomość rejestru EVR. Dlatego Urząd Transportu Kolejowego przypomina, że przed utworzeniem konta użytkownika w EVR konieczne jest uzyskanie kodu organizacji. Kody organizacji są przydzielane przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej wszystkim zainteresowanym podmiotom, działającym w europejskim systemie kolejowym, czyli wszystkim, którzy korzystają z aplikacji Agencji Kolejowej Unii Europejskiej, np. EVR. Wszelkie wnioski o nowy alfanumeryczny kod organizacji lub o zmianę danych organizacji należy składać do Agencji w trybie online pod adresem: https://srm-portal.powerappsportals.com/

Źródło tekstu: utk.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram