fbpx
Źródło: alstom.com

Styczeń 2022

14

9:01:00

Alstom: przełomowy kontrakt na dostawę nawet 200 pociągów regionalnych dla Norwegii

Alstom, światowy lider inteligentnej i zrównoważonej mobilności, podpisał umowę ramową z Norske Tog (NT), co  pozwala na udostępnienie do 200 pociągów regionalnych Coradia Nordic. Kontrakt o wartości ponad 1,8 miliarda euro jest najważniejszym zamówieniem kolejowym w historii Norwegii. Wartość pierwszego stałego zamówienia na 30 pociągów to 380 mln euro.

Rozpoczęcie dostaw nowych pociągów regionalnych „Class 77” Norske Tog zaplanowano na 2025 r. Po uruchomieniu ta nowa flota rozpocznie eksploatację jako podmiejskie i szybkie połączenie kolejowe, łączące Ski i Stabekk w aglomeracji Oslo.

"Cieszymy się, że będziemy mogli zaoferować naszym dojeżdżającym większą pojemność, komfort i zasięg sieci komórkowej" - powiedział Øystein Risan, dyrektor zarządzający Norske Tog.

"Jesteśmy naprawdę zadowoleni, że Norske Tog wybrało Alstom do budowy swojej przyszłej floty pociągów. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zwiększenia przepustowości na ruchliwych liniach w rejonie Oslo i Viken. Wybrane pociągi Coradia Nordic są w pełni przystosowane do norweskich warunków pogodowych. Co więcej, to zamówienie potwierdza wiodącą pozycję Alstom w Norwegii, ponieważ wyposażamy już całą norweską flotę w nowe rozwiązanie sygnalizacyjne" - skomentował Rob Whyte, dyrektor zarządzający Alstom Nordics.

Coradia Nordic for Norske Tog została specjalnie dostosowana do potrzeb norweskiej sieci kolejowej. Jego maksymalna prędkość 160 km/h zapewnia szybką i wygodną podróż w przestronnym i relaksującym otoczeniu. Każdy skład będzie się składał z sześciu jednopokładowych wagonów o łącznej pojemności 778 pasażerów, oferujących o 40% większą pojemność niż pociągi, które zastępują. Nowe pociągi będą wyposażone w najnowszy system sygnalizacji ETCSi. System będzie wyposażony w pierwsze na świecie zaawansowane rozwiązanie odometryczne zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych warunkach zimowych.

Coradia Nordic to najnowocześniejsza, niskopodłogowa, wysoce wszechstronna rodzina elektrycznych zespołów trakcyjnych, zaprojektowana, aby sprostać wymaganiom transportu regionalnego i międzymiastowego w krajach skandynawskich. Modułowa konstrukcja pozwala operatorom wybrać konfigurację i wnętrze, które najlepiej pasują do ich strategii rynkowej i handlowej. Ponadto zrównoważone podejście firmy Alstom do usług uwzględnia cały cykl życia produktu, od wstępnego projektu do końca życia, co pozwoli zmaksymalizować wartość aktywów Norske Tog. Do klientów w krajach skandynawskich dostarczono do tej pory prawie 300 pociągów Coradia Nordic.

Alstom zmontuje pociągi dla Norske Tog w swoim zakładzie w Salzgitter w Niemczech. Biuro projektowe z zarządzaniem projektami i umowami, uruchomieniem produktów, testowaniem, dokumentacją, szkoleniami i gwarancją będzie realizowane na terenie Norwegii.

Asortyment Coradia firmy Alstom spełnia dzisiejsze wymagania w transporcie regionalnym i międzymiastowym i obejmuje pociągi, które sprawdzają się w eksploatacji od ponad trzydziestu lat. Do tej pory Alstom sprzedał na całym świecie 3300 pociągów Coradia. Gama Coradia oferuje trakcję elektryczną i wysokoprężną, a także inne innowacyjne rozwiązania bezemisyjne, takie jak trakcja zasilana akumulatorem i wodorem, dla linii niezelektryfikowanych.

Źródło tekstu: alstom.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram