fbpx
Źródło: alstom.com

styczeń 2022

14

8:01:00

Katar: tramwaj firmy Alstom już kursuje

Pierwszy tramwaj Alstomu w Katarze wszedł do komercyjnej eksploatacji. Dzięki sieci o długości 28 km jest to największy projekt systemu tramwajowego w regionie Zatoki Perskiej, który obejmuje również 7 km metra. Nowy system transportowy będzie służył Lusail, miastu położonemu na północ od Doha, zapewniając mieszkańcom przyjazną dla środowiska opcję mobilności.

Sieć obsługuje 28 tramwajów nowej generacji Citadis X05, z których każdy może pomieścić 209 pasażerów.

W 2014 roku Alstom w ramach Konsorcjum LRTC  wraz z QDVC otrzymał kontrakt od Qatar Railways Company na dostawę systemu tramwajowego „pod klucz”, który jest pozbawiony sieci trakcyjnej naziemnej.

"Ponieważ Katar wita w tym roku Mistrzostwa Świata, z dumą dostarczamy pierwszy tramwaj bez sieci trakcyjnej w kraju oraz system, który zapewni wydajność, dostępność i łatwiejszą konserwację. Alstom jest zaangażowany we wzrost gospodarczy i rozwój Kataru i będzie nadal wspierać National Vision 2030 poprzez poprawę infrastruktury i dostarczanie zrównoważonych rozwiązań, takich jak Lusail Tramway" – powiedział Tamer Salama, dyrektor zarządzający Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Alstom.

Rola Alstomu w konsorcjum polegała na zaprojektowaniu, wyprodukowaniu i uruchomieniu 28 tramwajów Citadis, pracach torowych, w tym utwardzeniu nawierzchni, urządzeniach zasilających (podstacje masowe i TPS, sieci trakcyjna i APS) oraz sygnalizacji Urbalis 400 CBTC, a także drzwiach peronowych. Model Citadis X05 oferuje innowacyjne opcje pod względem wymiarów i konfiguracji. Pojazd w 98% nadaje się do recyklingu.

Każdy 32-metrowy tramwaj Lusail składa się z pięciu modułów w jednym egzemplarzu. Design i kolorystyka jest inspirowana tradycyjną katarską łodzią dhow. Pojazdy są całkowicie niskopodłogowe, aby umożliwić łatwiejszy dostęp dla wszystkich pasażerów. Tramwajowy system „pod klucz” Lusail zapewnia pasażerom wysoki poziom komfortu i obejmuje informacje dla pasażerów oraz systemy bezpieczeństwa zarówno na poziomie stacji, jak i na pokładzie. Tramwaje są ekologiczne i wyposażone w pełny elektryczny układ hamulcowy oraz oświetlenie LED.

W projekt zaangażowanych było kilka zakładów Alstom, w tym Aix-en-Provence, Le Creusot, La Rochelle, Ornans, Tarbes i Villeurbanne we Francji oraz Barcelona w Hiszpanii. Ponad 3000 pojazdów z gamy Citadis zostało sprzedanych w 60 miastach na całym świecie. Tramwaje Citadis przejechały ponad miliard kilometrów i przewiozły blisko 10 miliardów pasażerów od momentu uruchomienia pierwszego tramwaju w 2000 roku. Wraz z Lusail, Citadis X05 sprzedawany był w takich miastach jak Sydney, Paryż, Nicea, Awinion, Caen, Ateny, Frankfurt, Kolonia i Casablanka.

Z ponad 50-letnim doświadczeniem i 80 systemami w usługach komercyjnych na całym świecie, Alstom jest zaufanym partnerem w dostarczaniu zintegrowanych systemów kolejowych „pod klucz”, dostosowanych do wszelkich potrzeb w zakresie mobilności.

Źródło tekstu: alstom.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram