fbpx
Źródło: cpk.pl

styczeń 2022

25

9:01:00

CPK: ruszają prace przygotowawcze dla linii kolejowej do Płocka i Włocławka

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na studium wykonalności dla Kolei Dużych Prędkości od węzła CPK, czyli Lotniska Solidarność, przez Płock do Włocławka. Ten ponad 120-kilometrowy odcinek to element tzw. CMK-Północ, czyli przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej w stronę Kujaw i Trójmiasta. Kontrakt zawarty został z konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, BBF i Arcadis, a jego wartość to ponad 38 mln zł.

Źródło: gov.pl

"Płock to podręcznikowy przykład wykluczenia komunikacyjnego. W linii prostej odległość między Warszawą Centralną a dworcem w Płocku wynosi zaledwie 94 km. Mimo to pociągiem jedzie się tam prawie 3 godziny. Na dodatek tą trasą dziennie jeździ tylko jeden pociąg bezpośredni, który wyrusza z Płocka o godz. 4:30. Nic dziwnego, że większość mieszkańców wybiera samochód. Nasza inwestycja sprawi, że z kolei skorzysta znacznie więcej pasażerów" – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Podpisana umowa dotyczy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), czyli niezbędnej dokumentacji przedprojektowej, w ramach której wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. prognozy ruchu, a także analizy techniczne, środowiskowe, czy wielokryterialne. Czas na przygotowanie tzw. wariantu inwestorskiego, dla którego następnie uzyskiwana będzie decyzja środowiskowa, to 12 miesięcy. Umowa będzie obowiązywać dłużej, ponieważ w jej zakres wejdą także m.in.: badania geologiczne wraz z dokumentacją i mapy do celów projektowych.

Dzięki tej kolejowej inwestycji pociągi będą jeździć z prędkością do 250 km/h, jednak wartość, do której będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska i bez zmiany geometrii łuków, to 350 km/h. Skróci się również czas podróży koleją do Warszawy: z Płocka do 45 min (dziś przejazd pociągiem zajmuje prawie 3 godz.) oraz z Włocławka do nieco ponad 1 godziny (teraz podróż zajmuje co najmniej 2 godz.). Z kolei przejazd do Portu Solidarność potrwa: 30 min z Płocka i 50 min z Włocławka.

"Koleje Dużych Prędkości projektowane w ramach CPK to krok naprzód dla polskiej infrastruktury kolejowej i ogromna korzyść dla pasażerów. Wygranym tego projektu będą m.in. mieszkańcy Płocka, którzy zaczną w końcu korzystać z wygodnych i szybkich pociągów. W tej chwili z Płocka kursują głównie szynobusy, np. do Kutna i Sierpca. Dopiero od roku mieszkańcy tego miasta mogą dojechać pociągiem bezpośrednio do Gdańska i Katowic" – stwierdził Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Źródło: cpk.pl

W ciągu najbliższych miesięcy spółka CPK planuje w gminach między węzłem CPK, Płockiem i Włocławkiem odbycie do 150 spotkań konsultacyjnych z samorządowcami, mieszkańcami i partnerami branżowymi. Według harmonogramów pierwsze roboty budowlane na tym odcinku mają ruszyć w 2024 r.

Program Kolejowy CPK #KolejNaPolske przewiduje budowę na terenie województwa mazowieckiego 344 km nowych linii kolejowych przez spółkę CPK i modernizację 654 km linii istniejących przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W województwie kujawsko-pomorskim będzie to odpowiednio: 168 km linii nowych i 233 km linii do przebudowy.

Spółka CPK przygotowuje budowę 12 tras kolejowych, w tym 10 tzw. szprych, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. W sumie to 30 zadań inwestycyjnych i prawie 1 800 km nowych linii kolejowych, które mają zostać zrealizowane do końca 2034 r.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram