fbpx
Źródło: intercity.pl

luty 2022

03

11:02:00

Pierwsza lokomotywa z PKP Intercity Remtrak jest już gotowa i wkrótce wyruszy na tory

PKP Intercity Remtrak oddało do PKP Intercity pierwszą lokomotywę po naprawie P4 wykonanej przez zakład w Libiszowie k. Opoczna. Przeprowadzenie prac było możliwe dzięki zakończonemu w ubiegłym roku III etapowi rozbudowy oddziału.

Naprawę rewizyjną na czwartym poziomie utrzymania przeszła lokomotywa elektryczna EP09 nr 039, mogąca jeździć z prędkością 160 km/h. Pojazdowi nadano nazwę Opocznianka, co jest bezpośrednim nawiązaniem do tradycyjnych, ludowych strojów regionu opoczyńskiego.

Realizacja pierwszej w historii zakładu naprawy lokomotywy jest wynikiem zakończonego pod koniec pierwszego półrocza 2021 r. III etapu rozbudowy oddziału PKP Intercity Remtrak w Libiszowie k. Opoczna. Dzięki wartej 135 mln złotych brutto inwestycji zakład stał się wiodącym zapleczem technicznym przewoźnika. Głównym celem inwestycji było dalsze podnoszenie efektywności i jakości napraw taboru kolejowego oraz rozszerzenie zakresu usług świadczonych dla PKP Intercity.

"Rozwój Remtraku to dobry przykład tego, jak powinny działać spółki Skarbu Państwa. PKP Intercity cały czas unowocześnia i powiększa swoją flotę. Inwestując w zakład w Idzikowicach, nasz narodowy przewoźnik nie tylko zapewnia sobie szybką, sprawną i efektywną kosztowo obsługę tego taboru, ale spełnia też ważną misję. Jako firma odpowiedzialna społecznie daje miejsca pracy nie tylko w największych ośrodkach przemysłowych, ale także w takich regionach, jak Opoczno i okolice. Remtrak wykorzystuje potencjał ludzki, jaki jest na tym terenie. Zapewnia pracę, ale też czerpie z tej pracy. Taka jest nasza filozofia w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Tak powinny działać wszystkie spółki Skarbu Państwa. Dziękuję pracownikom z zakładu Idzikowice za ich wysokiej jakości pracę. Przy tej okazji bardzo dziękuję za świetną współpracę Robertowi Telusowi, posłowi Ziemi Opoczyńskiej, znakomitemu ambasadorowi rozwoju Remtraka i inwestycji w tym regionie" - powiedział Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Korzyści dla lokalnego rynku pracy

Działalność rozbudowanego Zakładu PKP Intercity Remtrak w Libiszowie k. Opoczna wymiernie wpływa na rynek pracy i lokalne społeczności. Po osiągnięciu maksymalnych mocy przerobowych zatrudnienie znajdzie w nim do 400 nowych pracowników. Docelowo zakład będzie oferował blisko 800 miejsc pracy. Co więcej, od ponad pół roku trwa współpraca PKP Intercity Remtrak z lokalnymi placówkami edukacyjnymi, na poziomie dydaktycznym i finansowym. Dzięki temu uczniowie zyskali możliwość odbywania praktyk, staży i zajęć praktycznych.

"Zakład PKP Intercity Remtrak ma ogromne znaczenie dla regionu. To miejsce stabilnego zatrudnienia, miejsce tworzone przez pasjonatów kolei i punkt, w którym lokalna młodzież może rozwijać się zawodowo. Myślę, że nie tylko mnie, lecz także wiele innych osób ucieszy informacja, że pierwsza lokomotywa, która wyjedzie z Zakładu Remtrak  będzie dumnie nosić nazwę Opocznianka, a przemierzając polskie tory promować tradycję naszego regionu" - podkreślił Robert Telus, poseł na Sejm RP.

Rozwój kompetencji rynkowych PKP Intercity Remtrak

Warta 135 mln zł inwestycja pozwoliła na budowę dwóch hal naprawczych w ramach jednego kompleksu. Zostały one przeznaczone do realizacji napraw zestawów kołowych, wózków wagonowych i lokomotywowych, wagonów pasażerskich poziomu P5 oraz lokomotyw elektrycznych poziomu P4.

"Opocznianka, jako pierwsza lokomotywa po naprawie wykonanej przez PKP Intercity Remtrak, to namacalny dowód na rozwój spółki. Zakończona w zeszłym roku wielomilionowa inwestycja usprawni obsługę taboru oraz przyniesie PKP Intercity wymierne korzyści finansowe. Jestem przekonany, że zakład w Libiszowie k. Opoczna przyniesie swojej spółce matce wiele powodów do radości i dumy" - skomentował Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Zmodernizowany oddział w Idzikowicach pozwala znacząco zwiększyć liczbę i zakres prac wykonywanych dla PKP Intercity. Docelowo rozbudowa zakładu umożliwi wykonywanie i zapewnienie przewoźnikowi 70% napraw okresowych na 5. poziomie utrzymania, 100% całkowitej liczby napraw na 4. poziomie utrzymania i 64% napraw na 3. poziomie utrzymania wszystkich typów wagonów, 100% napraw zestawów kołowych oraz 60% napraw na 4. poziomie utrzymania lokomotyw elektrycznych.

"Posiadanie własnych zakładów naprawczo-modernizacyjnych jest dla nas kwestią strategiczną. Dzięki niej nie jesteśmy zależni od zewnętrznych wykonawców, elastycznie, szybko i efektywnie reagujemy na potrzeby taborowe. Cieszy nas rozwój zakładu PKP Intercity Remtrak w Libiszowie k. Opoczna - w skali lokalnej tworzymy setki miejsc pracy, a w skali krajowej przyczynia się on do wzmacniania pozycji PKP Intercity" - zaznacza Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

Efektem rozwoju kompetencji jest większe uniezależnianie się spółki od podmiotów zewnętrznych, szczególnie w przypadku naprawy zestawów kołowych. Pozwoli to na szybkie, elastyczne, a także efektywne kosztowo reakcje na bieżące potrzeby taborowe. Przełoży się to bezpośrednio na sprawną obsługę pasażerów. Efektem rozbudowy jest także redukcja kosztów napraw wagonów i lokomotyw poprzez wykonywanie większości napraw podzespołów we własnym zakresie.


"Rozwój zakładu w Libiszowie k. Opoczna pozwala na m.in. podniesienie konkurencyjności i poziomu oferowanych usług. Stale rośnie portfel zamówień, a w 2020 roku zyski spółki przekroczyły 12,5 mln zł netto. Będąc tu, w Zakładzie Remtrak, mamy świadomość naszych ról - jesteśmy nie tylko atrakcyjnym, przyszłościowym miejscem pracy dla lokalnej społeczności, lecz także niezbędną częścią naszej spółki matki, czyli PKP Intercity" - podkreśla Krzysztof Wiktorowicz, Prezes Zarządu PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o.

Źródło tekstu: intercity.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram