fbpx
Źródło: commons.wikimedia.org

luty 2022

09

10:02:30

Bezpieczny przejazd: Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego. W sytuacji zagrożenia, gdy potrzebujemy pomocy, pierwszym numerem, pod którym możemy ją uzyskać, jest właśnie 112. Widnieje on również na Żółtej Naklejce PLK, dzięki której od początku uruchomienia projektu udało się wielokrotnie uniknąć tragedii na torach.

Źródło tekstu: bezpieczny-przejazd.pl

112 to numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, gdy zachodzi potrzeba uzyskania pomocy, rozmówca nawiązuje połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który ma możliwość zawiadomienia odpowiednich służb ratunkowych (m.in. policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego).

Numer alarmowy 112 widnieje również na Żółtej Naklejce PLK, którą można spotkać na każdym przejeździe kolejowo-drogowym, zarządzanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dzięki temu w momencie zagrożenia, któremu często towarzyszy stres, strach i panika, można w szybki sposób uzyskać pomoc, a nawet uratować czyjeś życie, np. gdy samochód utknie na torach.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie!

Naklejki umieszczone na każdym przejeździe kolejowo-drogowym mają trzy ważne numery. Są nimi: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa jego położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z naklejki należy skorzystać m.in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Do tej pory (06.2018 r. – 01.2022 r.) odebrano już 18 161 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 530 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji, wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 1 227 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

Na liniach eksploatowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest ok. 11 tys. przejazdów oraz przejść w poziomie torów. Każdy obiekt jest odpowiednio zabezpieczony zgodnie z przepisami i – przy właściwym działaniu kierowców, rowerzystów i pieszych oraz zachowaniu szczególnej ostrożności – gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów. Kolejarze przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja zabrania wjazdu na przejazd, gdyż zbliżający się pociąg może wjechać na przejazd nawet za 30 sekund. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.
  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędy to m.in. ignorowanie czerwonego światła, niestosowanie się do wskazań znaku stop, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.

Jak się zachować w sytuacji zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym?

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Postępowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – sposób wyłamania rogatki – ilustruje film zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”: 

Źródło: bezpieczny-przejazd/YouTube

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem i skorzystać z Żółtej Naklejki PLK dzwoniąc na numer alarmowy 112. Przykładowa rozmowa osoby zgłaszającej incydent na przejeździe na numer alarmowy 112.

Źródło: bezpieczny-przejazd/YouTube

Gdzie szukać Żółtej Naklejki PLK?

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Na każdej takiej naklejce umieszczony został indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu składający się z 9 cyfr. Przedstawione w ten sposób informacje pozwalają na precyzyjną identyfikację lokalizacji przejazdu lub przejścia. Na naklejkach umieszczono również numery telefonów do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i nr alarmowy 112. Pozwala to na usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi służbami w sytuacji zagrożenia na torach oraz precyzyjną identyfikację przejścia bądź przejazdu kolejowo-drogowego osobie przyjmującej zgłoszenie.

Animacja prezentująca zasady funkcjonowania Żółtej Naklejki PLK:

Źródło: bezpieczny-przejazd/YouTube

Źródło tekstu: bezpieczny-przejazd.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram