luty 2022
16
11:02:55
Została uruchomiona rejestracja na II termin szkolenia z wdrożenia rejestru EVR. Pierwsze warsztaty przeprowadzone w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego dostępny jest dodatkowy termin – 24 lutego 2022 r. Zapisy rozpoczynają się 16.02, a udział jest bezpłatny.
Szkolenie „Wdrożenie rejestru EVR” przeznaczone jest dla wszystkich użytkowników nowego systemu: dysponentów, właścicieli, podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie, producentów taboru itp. Zajęcia będą miały charakter praktycznych warsztatów, w których trakcie zostaną przedstawione najważniejsze funkcjonalności rejestru EVR: zakładanie konta, rejestracja wniosków i wyszukiwanie danych. To ważne, ponieważ od 1 lutego pojazdy kolejowe w Polsce rejestrowane są wyłącznie poprzez europejski rejestr pojazdów (EVR). Rejestr prowadzi Agencja Kolejowa Unii Europejskiej, ale wnioski składane są nadal do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.
I termin szkolenia z wdrożenia EVR spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego dla osób, które nie wzięły w nim udziału, Urząd Transportu Kolejowego udostępnił zapisy na II termin - 24 lutego 2022 roku. Zapisać można się na stronie ABK.
UWAGA! Jest to powtórzenie szkolenia z 10 lutego 2022 roku. UTK informuje, by nie zapisywały się osoby, które brały udział w poprzedniej edycji szkolenia.
NOWE ZASADY REJESTRACJI POJAZDÓW KOLEJOWYCH
Cały proces rejestracji pojazdów kolejowych, począwszy od złożenia wniosku do potwierdzenia rejestracji lub wprowadzania zmian rejestrowych, odbywa się obecnie w jednej aplikacji - EVR. Wnioski składane są wyłącznie drogą elektroniczną, zaś Prezes UTK nie będzie wydawał raportów jak odbywało się to przed wejściem w życie EVR. Cały proces komunikacji odbywa się przez EVR.
Do sprawnego rozpoczęcia pracy w nowym środowisku ważne jest, aby wszystkie zainteresowane strony miały odpowiednią wiedzę i znajomość rejestru EVR. Przed utworzeniem konta użytkownika w EVR konieczne jest uzyskanie kodu organizacji. Kody organizacji są przydzielane przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej wszystkim zainteresowanym podmiotom, działającym w europejskim systemie kolejowym (wszystkim, którzy korzystają z aplikacji Agencji Kolejowej Unii Europejskiej, np. EVR). Wszelkie wnioski o nowy alfanumeryczny kod organizacji lub o zmianę danych organizacji należy składać do Agencji w trybie online [TUTAJ].
Wszelkie informacje dotyczące nowego systemu EVR dostępne są [TUTAJ].
CZYM JEST ABK?
Celem Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego jest kształtowanie bezpiecznego i konkurencyjnego oraz sprawnie funkcjonującego systemu kolejowego przez wyrównywanie poziomu wiedzy i kompetencji uczestników sektora transportu kolejowego. Akademia będzie również stanowić platformę upowszechniającą i wspomagającą wymianę dobrych praktyk.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Źródło tekstu: utk.gov.pl/Serwis Kolejowy