fbpx
Źródło: renfe.com

luty 2022

19

8:02:00

Arabia Saudyjska zatrudni pierwszy raz w historii 30 maszynistek

Ponad 28 tys. kandydatek zapisało się na testy selekcyjne na maszynistkę dla przewoźnika Renfe w Arabii Saudyjskiej. Ponad połowa z nich przeszła już przez pierwszą fazę testów, które odbyły się online. 

Po raz pierwszy w historii kraju Saudyjki będą miały dostęp do zawodu maszynistki. Zaledwie w przeciągu miesiąca ponad 28 tys. kandydatek zapisało się na testy selekcyjne prowadzone przez oddział Renfe w Arabii Saudyjskiej. Jest to pierwszy w historii nabór kobiet na zawód maszynistki. 30 najlepszych kandydatek poprowadzą pierwszy szybki pociąg wybudowany na Bliskim Wschodzie łączący święte miasta Mekkę i Medynę. Spośród zarejestrowanych kandydatek ponad połowa zdała pierwszy test przeprowadzony online, w którym oceniano głównie poziom języka angielskiego oraz wyniki akademickie. Średni wiek interesariuszy to 22-30 lat. 

Rok płatnego szkolenia

Po testach selekcyjnych osoby zakwalifikowane czekają kolejne testy i osobista rozmowa kwalifikacyjna, po której dla wybranych rozpocznie się prawie roczny okres szkolenia w obiektach hiszpańskiego konsorcjum Meca Medina High Speed. 

Przewiduje się, że to płatne szkolenie rozpocznie się około 15 marca i będzie składać się z zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych w całości przez kadrę Renfe.

Renfe i firmy Konsorcjum realizują ważny transfer wiedzy do społeczeństwa saudyjskiego. Niedawno gubernator regionu Al Qassim, książę Faisal bin Mishaal al Saud, oraz minister transportu Saleh bin Naser al Yaser wręczyli hiszpańskiemu konsorcjum nagrodę za wkład w szkolenie i certyfikację setek lokalnych specjalistów kolei.

Przeszkolono ponad 130 lokalnych maszynistów

W latach 2013-2014 pierwsi maszyniści zostali przeszkoleni w Zawodowej Technicznej Szkole Jazdy i Operacji Renfe w Madrycie. Współpraca została rozszerzona w wyniku umowy podpisanej z Saudyjską Politechniką Kolejową (SRP) na prowadzenie szkolenia teoretycznego w jej obiektach Qassim. W sumie Renfe przeszkoliło ponad 80 maszynistów lokalnych pociągów, a kolejnych 50 jest w trakcie szkolenia.

Źródło tekstu: renfe.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram