fbpx
Źródło: stadlerrail.com

luty 2022

20

8:02:00

Stadler: DB Regio zamawia kolejne pociągi na baterie

DB Regio ponownie zamawia pociągi typu FLIRT Akku wyprodukowane przez firmę Stadler. 14 pociągów będzie kursowało w północno-wschodnich Niemczech. Dzięki trzeciemu kontraktowi na dostawę pojazdów na baterie Stadler znacznie rozszerza swoją wiodącą pozycję na rynku w dziedzinie napędów alternatywnych w Niemczech. W ciągu najbliższych pięciu lat Stadler dostarczy co najmniej 113 pojazdów z alternatywnymi technologiami napędowymi. Dwuczęściowe pojazdy dla Mecklenburg-Vorpommern trafią do obsługi pasażerów od grudnia 2026 roku.

Od końca 2026 r. Deutsche Bahn planuje wdrożyć do jazdy innowacyjne pojazdy akumulatorowe firmy Stadler na trasie, którą wcześniej obsługiwały pojazdy z silnikiem Diesla w tzw. sieci H w Mecklenburg-Vorpommern. „Sieć H” oznacza „Zastosowanie elektrycznych pojazdów hybrydowych z akumulatorem”. Oznacza to, że trasy te mogą być obsługiwane lokalnie i całkowicie bezemisyjnie - bez konieczności instalowania sieci nośnych w całej sieci.

Dwuczęściowe pojazdy typu FLIRT Akku będą używane przez typowy okres transportu - 13 lat - i są dostosowane do potrzeb sieci, która biegnie wzdłuż części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Sieć H Warnow obsługuje 1,5 mln pociągokilometrów rocznie i obejmuje trasy RB11 między Wismar – Rostock – Tessin oraz RB12 między Bad Doberan – Rostock – Graal-Müritz.  

FLIRT Akkus zapewnia miejsce do siedzenia dla 99 pasażerów. Dostępne są dwa przestronne, wielofunkcyjne obszary dla wózków inwalidzkich, wózków spacerowych i rowerów. Klimatyzowane i bezstopniowe pojazdy posiadają również toaletę przystosowaną dla wózków inwalidzkich. Wszystkie pociągi wyposażone są w WLAN, gniazdka elektryczne, monitoring stref pasażerskich oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej i zapewniają współczesny komfort jazdy.

"Dzięki temu nowemu zamówieniu na pojazdy na baterie od Deutsche Bahn umocniliśmy naszą pozycję lidera na rynku w dziedzinie napędów alternatywnych. Od 2019 roku Stadler sprzedał w Niemczech 113 pojazdów z alternatywnymi technologiami napędu. Jesteśmy bardzo dumni, że nasz FLIRT Akku nie tylko wnosi ekologiczny i innowacyjny wkład w politykę ruchu drogowego przyjazną dla klimatu, ale także znacznie zwiększa wydajność. Jeśli weźmiemy pod uwagę średni okres eksploatacji pojazdu szynowego wynoszący około 30 lat, pojazdy na baterie są bardziej opłacalne niż pociągi na olej napędowy" – powiedział Jure Mikolčić, dyrektor generalny Stadlera w Niemczech.

"Dzięki akumulatorowo-elektrycznym zespołom trakcyjnym, które zastąpią pojazdy z silnikami wysokoprężnymi, robimy wraz z państwem ważny krok w kierunku neutralności klimatycznej. Jako DB Regio z dumą uruchamiamy pierwszą tego typu przyjazną środowisku sieć w Meklemburgii-Pomorzu Przednim." - skomentował Carsten Moll, prezes DB Regio Northeast.

FLIRT Akku: Pociąg rekord świata

FLIRT Akku to zasilana bateryjnie wersja serii FLIRT firmy Stadler. Pojazd charakteryzuje się dużą wszechstronnością dzięki temu, że jest przeznaczony na tory niezelektryfikowane i częściowo zelektryfikowane. Zasięg operacyjny pojazdu wynosi około 100 km, co oznacza, że ​​80 proc. niezelektryfikowanych tras w Niemczech może być eksploatowanych przez pociągi regionalne w trybie bateryjnym. Z 224 kilometrami przejechanymi w trybie czystej baterii, FLIRT Akku utrzymuje rekord świata w najdłuższej podróży pociągiem regionalnym w trybie czystej baterii bez dodatkowego ładowania.

FLIRT AKKU to jednokondygnacyjny pociąg regionalny, który można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Jego koncepcja pojazdu opiera się w dużej mierze na już zatwierdzonych i przetestowanych pociągach elektrycznych FLIRT do wyłącznej eksploatacji w sieci trakcyjnej. Zachowano większość wyposażenia trakcyjnego i najważniejsze elementy mechaniczne. Wszystkie modele FLIRT mają lekką aluminiową ramę. Przyjazne w konserwacji konstrukcje i komponenty, które sprawdziły się tysiące razy, pomagają utrzymać koszty eksploatacji, energii i serwisowania na minimalnym poziomie. W wariancie akumulatorowym można realizować składy pociągów od dwóch do czterech części. Podobnie jak FLIRT, FLIRT Akku można również bardzo elastycznie dostosować pod względem liczby siedzeń, przepływu pasażerów lub wystroju wnętrza.

FLIRT firmy Stadler to jednokondygnacyjny pociąg do transportu lokalnego i dalekobieżnego. Do tej pory Stadler sprzedał ponad 2000 tego najlepiej sprzedającego się modelu w 20 krajach. Oprócz napędów czysto elektrycznych, wysokoprężnych lub mieszanych, Stadler dostarcza do FLIRT również alternatywne napędy, takie jak akumulatory i wodór. Na przykład firma Stadler opracowała pierwszy FLIRT z napędem wodorowym dla amerykańskiego Urzędu Transportu Hrabstwa San Bernardino (SBCTA).

Źródło tekstu: stadlerrail.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram