fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

luty 2022

21

10:02:59

Koleją wygodnie w podróż do zimowej stolicy Tatr

PLK ułatwiły zimowe podróże pociągiem do Zakopanego. Lepszy komfort i dostępność zapewnia 20 zmodernizowanych już stacji i przystanków, m.in. w Poroninie, Skawie Środkowej, Bystrej Podhalańskiej. Kontynuacja inwestycji wiosną na kolejowej zakopiance przyniesie kolejne udogodnienia. Efektem wszystkich prac będą krótsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze podróże na Podhale. Współfinansowanie przedsięwzięcia ze środków POIiŚ.

Źródło: PKP PLK S.A.

Tysiące pasażerów kolei skorzystało już z bezpośrednich połączeń pod Tatry w czasie ferii zimowych. W rozkładzie jazdy przewidziano relacje dalekobieżne m.in. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i z Warszawy oraz regionalne, m.in. z Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Chabówki i Nowego Targu. Dzięki inwestycji PLK wygodę w podróży zapewniają dostępniejsze, lepiej przygotowane dla pasażerów stacje i przystanki m.in. w Poroninie, Skawie Środkowej i Bystrej Podhalańskiej. Podróżni korzystają także z efektów wcześniejszych prac, m.in. komfortowych obiektów między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Suchą Beskidzką a Chabówką i Zakopanem. Do dyspozycji podróżnych są nowe, wyższe perony, dobrze oświetlone, wyposażone w wiaty i ławki. Orientację ułatwiają tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do pociągów ułatwiają ścieżki naprowadzające i pochylnie.

Oczekiwany standard i krótsze podróże

Prace na kolejowej zakopiance przewidziano do 2023 r. W efekcie skróci się czas podróży z Krakowa do Zakopanego do ok. 2 godzin. Ważnym efektem inwestycji jest łatwiejszy dostęp do kolei, komfortowe stacje i przystanki.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach nr 97, 98, 99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram