fbpx
Źródło: skm.warszawa.pl/Fot. Bartek Banaszak

luty 2022

22

9:02:47

Debiut nowych pociągów SKM w rozkładzie jazdy

W poniedziałek, 21 lutego, nowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej zadebiutowały w rozkładzie jazdy, zabierając na pokład pasażerów. Pierwszy Impuls wyruszył w trasę o 4:34.

Źródło: skm.warszawa.pl/Fot. Bartek Banaszak

Nowe składy – jeden w malaturze nawiązującej do symboliki UE, drugi w barwach Warszawskiego Transportu Publicznego – kursują w tandemie na liczącej ponad 34 km linii S2, łączącej Sulejówek Miłosną z portem lotniczym im. Fryderyka Chopina. Tylko w styczniu br. na tej trasie podróżowało blisko 402 tys. pasażerów, a w całym 2021 r. było to około 4 mln osób.

"Pierwsze wrażenia naszych pasażerów z podróży nowymi Impulsami są bardzo pozytywne. Dziś rano mieliśmy dla nich słodką niespodziankę i drobne upominki od Urzędu Transportu Kolejowego. Cieszymy się, że udało nam się tak szybko wprowadzić nowe pociągi do rozkładu jazdy. Dzięki temu podnosimy komfort podróży mieszkańców aglomeracji warszawskiej"– powiedział Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.

W połączonych pojazdach znajduje się ponad 1300 miejsc, w tym niemal 300 siedzących. Składy wyposażone są dodatkowo w miejsca na rowery i miejsca na wózek, a także ładowarki USB, automaty biletowe i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Na pokładzie każdego z nich znajduje się także ratujący życie defibrylator AED.

Kursujące od 21 lutego nowe Impulsy to pierwsze z 21 pojazdów zamówionych przez warszawską SKM w nowosądeckim Newagu. Wartość całego kontraktu wynosi blisko 668 mln zł, z czego blisko 203 mln zł pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Umowa obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz siedmioletnie serwisowanie.

Obecnie trwają jazdy testowe dwóch kolejnych pojazdów, które przyjechały od producenta 14 lutego br. To obowiązkowy element odbiorów technicznych i czas potrzebny na szkolenie maszynistów. Do połowy marca w stolicy będzie w sumie 6 nowych pociągów.

Źródło tekstu: skm.warszawa.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram