fbpx
Źródło: malopolska.uw.gov.pl

luty 2022

28

12:02:23

Pociąg humanitarny dotrze do małopolskiego Olkusza torem LHS

Wczoraj (niedziela 27.03) od godzin popołudniowych wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz ze służbami oraz samorządowcami w ekspresowym tempie przygotowywali w Olkuszu tymczasowy punkt przyjęcia obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

To tu znajduje się peron kolejowy, który może obsłużyć pasażerów wysiadających z pociągu ze Lwowa. Wojewoda Łukasz Kmita postawił służby w stan najwyższej gotowości.

"Zaledwie w kilka godzin przygotowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe. We współpracy ze starostą zorganizowano ciepły posiłek. Na miejscu będą także pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podstawione zostaną także autobusy, które pomogą zawieźć uchodźców do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW" - mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Wczoraj w późnych godzinach wojewoda zorganizował wideokonferencję z samorządowcami powiatów olkuskiego, krakowskiego i miechowskiego, którzy zadeklarowali możliwość przyjęcia konkretnej grupy uchodźców.

Na miejscu będą także służby ratunkowe (zespoły ratownictwa medycznego) oraz wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim.

Spółki PKP PLK oraz PKP LHS do późnych godzin nocnych przygotowywały nieczynny dotąd peron do przyjęcia grupy z Ukrainy. Specjalne ekipy kolejarzy ułożyły nawet płyty drogowe, aby uchodźcy mogli bezpiecznie pokonać odcinek z peronów do tymczasowego miasteczka.

"Składam podziękowania zarówno Marszałkowi Łukaszowi Smółce, jak również Komendantom Straży Pożarnej i Policji, kolejarzom, a także na ręce starosty olkuskiego Bogumiła Sobczyka, wszystkim samorządowcom, którzy włączyli się w ekspresowy proces przygotowania infrastruktury służącej przyjęciu uchodźców. Linia LHS pozwala na uruchamianie specjalnych pociągów, które mają szerszy rozstaw szyn, dokładnie taki jak na terytorium Ukrainy. Transport tym odcinkiem umożliwia wyeliminowanie zmiany wózków w wagonach na przejściach granicznych i wjazd wagonów szerokotorowych nie tylko do stacji przygranicznych, ale także w głąb kraju. Jesteśmy w stałym kontakcie również w Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem i w razie potrzeby będziemy uruchamiać obsługę wspólnie" - dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W nocy wojewoda był w kontakcie ze Strażą Graniczną i kolejarzami PKP LHS. Około godziny 4.00 zakończona została kontrola graniczna po stronie polskiej i pociąg wyruszył w kierunku Olkusza.

Źródło tekstu: malopolska.uw.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram