fbpx
Źródło: Oleksandr Khomenko

marzec 2022

01

1:03:07

Koleje Ukraińskie (UZ) ratują zwierzęta

Koleje Ukraińskie kontynuują ewakuację kraju. Bazując na zasadach humanitarnych starają się ratować wszystkich - nie tylko mieszkańców miasta, ale także ich zwierzaki. W ostatnich dniach ewakuowano ponad 11 tysięcy zwierząt - głównie kotów i psów.  

"Apelujemy pasażerów, aby nie zostawiali zwierząt na dworcach miejskich" - czytamy w oświadczeniu Kolei Ukraińskich.

Zasady przewozu zwierząt koleją uległy zmianie. Do ich przewozu pasażerowie muszą mieć przy sobie dokumenty (paszport weterynaryjny) oraz upewnić się, że zwierzę znajduje się w transporterze.

W związku z konfliktem militarnym Główny Inspektorat Weterynarii wprowadził tymczasowo nowe przepisy dotyczące przewozu zwierząt przez z Ukrainy przez granicę z Polską.

"Opiekunowie zwierząt nie muszą okazać na granicy kompletu dokumentów weterynaryjnych! Zwierzęta będą mogły zostać zbadane pod kątem wścieklizny i zaszczepione w Polsce na koszt budżetu państwu." - czytamy na Facebooku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

"Bardzo chcielibyśmy zabrać mieszkańców wsi na pokład z kotami lub psami i dostarczyć w bezpieczne miejsce. Pozostałych pasażerów prosimy o wyrozumiałość: ponieważ w tych trudnych czasach o naszym człowieczeństwie decyduje w szczególności to, jak traktujemy zwierzęta" - czytamy w oświadczeniu Kolei Ukraińskich.

Koleje Ukraińskie podają stronę, przez którą można wesprzeć UAnimals, ogólnoukraiński ruch humanistyczny walczący o prawa zwierząt, który obecnie przeprowadza akcje ratunkową na Ukrainie. 

Źródło tekstu: Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram