fbpx
Źródło: Ministerstvo dopravy

marzec 2022

02

10:03:04

Czeskie Koleje (ČD) dostarczą pociągi humanitarne z Ukrainy

W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie Czeskie Koleje (ČD), we współpracy z Ministerstwem Transportu Republiki Czeskiej, przewoźnikami partnerskimi ZSSK, PKP Intercity i UZ oraz innymi organizacjami, wysyłają pociągi humanitarne kursujące między Republiką Czeską i Ukrainą.

ČD zakłada, że ​​do 8 marca 2022 r. dwa pociągi będą kursować między Ostrawą a ukraińskim Čopem, kolejny skład został przygotowany także w Przemyślu na granicy polsko-ukraińskiej. Jednocześnie od 24 lutego 2022 r. ČD umożliwi bezpłatny transport swoimi pociągami w Czechach wszystkim pasażerom posiadającym ukraiński paszport. Opłaty za niewykorzystane bilety i rezerwacje na trasie między Republiką Czeską a Ukrainą są zwracane w całości.

Pociągi humanitarne z granicy słowacko-ukraińskiej i polsko-ukraińskiej do Czech

Koleje Czeskie, we współpracy z Ministerstwem Transportu Republiki Czeskiej, zagranicznymi przewoźnikami partnerskimi i innymi organizacjami, obecnie dostarczają pociągi humanitarne do przewozu ukraińskich mieszkańców uciekających w bezpieczne miejsce do sąsiednich państw.

ČD wysyła pociągi humanitarne z ukraińskiego Čop w pobliżu granicy ze Słowacją. Pierwszy z nich wywiózł ukraińskich uchodźców w poniedziałek 28 lutego 2022 r., a pozostałe będą podążać każdego dnia do 8 marca 2022 r. Obecnie jeżdżą dwa pociągi, jeden z Bogumina do Čop, drugi w przeciwnym kierunku z Čop do Ostrawy. W kierunku Ukrainy zestawy te przewożą pomoc taką jak woda butelkowana, koce, śpiwory, karimaty, trwała żywność, środki przeciwbólowe, pieluchy i kosmetyki. Pociągi zmierzające w kierunku Czech przeznaczone są dla uchodźców ukraińskich zmierzających w bezpieczne miejsce. 

We współpracy z polskim partnerem PKP Intercity, Ministerstwem Transportu Republiki Czeskiej i innymi organami ČD, dwa pociągi humanitarne zostały wysłane do Przemyśla w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej w piątek wieczorem 25 lutego 2022 r. W przeciwnym kierunku z Przemyśla do Czech pierwszy pociąg odjechał w sobotę 26 lutego 2022 r. około godziny 9 rano, przyjeżdżając do Bogumina przed godziną 16.00. Drugi skład pozostaje w Przemyślu i będzie wykorzystywany operacyjnie zgodnie z dalszym rozwojem sytuacji humanitarnej na ziemi. Pociąg posiada 13 wagonów i jest wyposażony głównie w napoje i koce.

Nadzwyczajne środki taryfowe Kolei Czeskich dla obywateli Ukrainy 

Koleje Czeskie umożliwią obywatelom Ukrainy, którzy obecnie pędzą do ojczyzny (np. w związku z powszechną mobilizacją) lub odwrotnie, przemieszczając się z Ukrainy w bezpieczne miejsce, darmowy transport wszystkimi pociągami, w tym pociągami z obowiązkową rezerwacją.

Od 24 lutego 2022 r. do odwołania pasażerowie, którzy okażą paszport Republiki Ukrainy, mogą podróżować bezpłatnie wszystkimi pociągami Kolei Czeskich na terenie całej Republiki Czeskiej. Pasażerowie ci mogą być przewożeni bez rezerwacji w obowiązkowych pociągach pasażerskich. Środek ma na celu umożliwienie szybkiego i sprawnego transferu obywateli Ukrainy, w szczególności do stacji Bogumin, z której przez Polskę można kontynuować jazdę na Ukrainę.

Bilety zakupione wcześniej na przejazd między Republiką Czeską a Ukrainą są w całości zwracane przez ČD 

Opłaty za niewykorzystane bilety na przejazdy z Czech na Ukrainę lub odwrotnie, obowiązujące od 24 lutego 2022 r. (w całym okresie przedsprzedażowym), zostaną zwrócone w całości przez ČD. Bilety należy zwrócić nie później niż pierwszego dnia ich ważności, tymi samymi kanałami dystrybucji, którymi pasażerowie kupowali bilety. Bilety zakupione w kasie zostaną zwrócone przez ČD w dowolnym punkcie międzynarodowym ČD, wniosek o zwrot dokumentów zakupionych w sklepie internetowym ČD lub w aplikacji ‘Mój pociąg’ należy złożyć za pośrednictwem tych kanałów odprawy online.

W obecnym rozkładzie jazdy Koleje Czeskie nie wysyłają na Ukrainę pociągów bezpośrednich ani wagonów bezpośrednich regularnie. Według informacji przewoźników zagranicznych, kursowanie  pociągów ZSSK/UŽ pomiędzy Słowacją a Ukrainą (linie RR Zakarpatia Košice - Mukaczewo oraz pociągi pasażerskie Košice / Čierna nad Tisou - Čop) jest obecnie zawieszone do odwołania. Pociągi RR 960, 961, 962 i 963 oraz Os 8861 i 8862 kursują więc tylko na słowackim odcinku krajowym.

Zbiórka humanitarna dla ludności Ukrainy

W ramach pomocy narodowi Ukrainy Koleje Czeskie kontynuują organizowanie zbiórki pomocy humanitarnej. Ludzie mogą przewieźć niezbędne przedmioty na ponad 60 dworców kolejowych w całym kraju.

Źródło tekstu: cd.cz/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram