fbpx
Źródło: www.szczekociny.pl

marzec 2022

03

11:03:22

10 rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami

Obchodzimy dziś 10 rocznicę katastrofy kolejowej pod Szczekocinami – jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii polskiej kolei. W zderzeniu dwóch pociągów osobowych zginęło 16 osób, a dziesiątki zostało rannych.

Do katastrofy doszło 3 marca 2012 roku około godziny 20:53 w miejscowości Chałupki pod Szczekocinami na Śląsku, na linii kolejowej nr 64 Koniecpol – Kozłów. Wówczas czołowo zderzyły się dwa pociągi pospieszne: TLK „Brzechwa” PKP Intercity relacji Przemyśl Główny – Warszawa Wschodnia i interREGIO „Jan Matejko” Przewozów Regionalnych relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny. Na skutek wypadku śmierć poniosło 16 osób w tym 5 kolejarzy, ponad 57 pasażerów odniosło obrażenia, a 2 lokomotywy i 4 wagony zostały całkowicie zniszczone.

Na miejscu tragedii pracowało setki funkcjonariuszy, w tym 450 strażaków z trzech województw, 130 policjantów, służby kolejowe, 35 karetek pogotowia ratunkowego oraz dwa śmigłowce ratunkowe. Z pomocą ruszyli także okoliczni mieszkańcy i pasażerowie pociągów, którzy nie odnieśli poważniejszych obrażeń. W związku z katastrofą prezydent Bronisław Komorowski ogłosił dwa dni żałoby narodowej.

W wyniku katastrofy kolejowej zginęła także Karolina Miśta, ratownik Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Kielcach.

"Niestety Karolina była jedną z ofiar śmiertelnych, którą wraz z strażakami oraz członkami zespołu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wydobywaliśmy z pierwszego wagonu składu pociągu "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny." - czytamy na profilu Grupy Ratownictwa PCK Kielce.

Karolina była najmłodszą ofiarą tej katastrofy.

W każdą rocznicę tragedii maszyniści pociągów przejeżdżających w miejscu wypadku zwalniają i uruchamiają syreny. Kolejarze i mieszkańcy biorą też udział w uroczystych obchodach mających na celu uczczenie pamięci ofiar. Tegoroczne obchody ku pamięci ofiar odbędą się 6 marca 2022 roku. Msza święta w intencji ofiar katastrofy w Kościele pw. narodzenia NMP w Goleniowach rozpocznie się o 11:30. Po mszy o godzinie 12:30 zaczną się uroczystości przy tablicy pamiątkowej na miejscu katastrofy w Chałupach.

Źródło: www.szczekociny.pl

Źródło tekstu: Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram