fbpx
Źródło: podkarpackie.pl

marzec 2022

04

9:03:24

Wykoleił się pociąg ewakuacyjny z przejścia granicznego w Krościenku

Z polsko-ukraińskiej granicy w Krościenku wyruszył w czwartek, 4 marca pierwszy pociąg ewakuacyjny. Wsiadło do niego ok. 250 osób, uchodźców z Ukrainy. Z szyn wypadł pierwszy zestaw kołowy. Nie było jednak zagrożenia dla podróżnych.

Źródło: podkarpackie.pl

Transport został uruchomiony na linii kolejowej, która na przygranicznym odcinku nie była eksploatowana od 12 lat. Na wyremontowanym przez PKP PLK odcinku Uherce-Krościenko doszło niestety do awarii. Z szyn wypadł pierwszy zestaw kołowy. Nie było jednak zagrożenia dla podróżnych. W zatrzymanym pociągu pasażerowie mieli zapewnione bezpieczne warunki do oczekiwania na przesiadkę, która nastąpiła w szybkim czasie i podstawiony nowy pociąg ruszył w dalszą ustaloną trasę do Tarnowa. Pasażerom w drodze do Tarnowa towarzyszyła Anna Huk – członek zarządu.

Wśród osób, które ewakuowały się pociągiem, była m.in. młoda matka z dzieckiem, która przez Polskę wybiera się do Włoch. Poniżej relację wideo z rozmowy z nią:

Do transportu uchodźców Samorząd Województwa Podkarpackiego udostępnił dwa spalinowe składy pociągów, które mogą jednorazowo zabrać około 300 osób. Na stacji w Krościenku był wicemarszałek Piotr Pilch, który rozmawiał ze wsiadającymi do pociągu uchodźcami oraz lokalnymi samorządowcami.

"Musimy pomagać na wszelkie możliwe sposoby. Stąd te połączenia kolejowe z Krościenka, w uruchomienie których zaangażował się samorząd województwa. Nawet jeżeli czasami jest „pod górkę” i nie wszystko idzie zgodnie z planami, nie poddajemy się" – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

Działania na linii kolejowej 108 to nie jedyne wsparcie ze strony samorządu województwa dotyczące transportu kolejowego. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył także do dyspozycji służb wojewody podkarpackiego trzy pociągi elektryczne, które mogą być wykorzystane do transportu uchodźców na różnych trasach. To EN 63A oraz EN64 stanowiące własność województwa podkarpackiego, oraz EN57, który na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje połączenia regionalne. Są to trójczłonowe, elektryczne pociągi, które mogą pomieścić 250-300 osób.

Pociągi te stanowią obecnie rezerwę do realizacji połączeń aglomeracyjnych w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, pozwoli to zachować dotychczasowy rozkład jazdy pociągów na Podkarpaciu i nie będzie więc żadnych utrudnień, ani zmian w rozkładzie jazdy.

Samorząd Województwa Podkarpackiego wyraził także zgodę na bezpłatne przejazdy kolejowe dla obywateli Ukrainy w ramach połączeń regionalnych.

Do akcji transportu uchodźców koleją włączyły się również następujące urzędy marszałkowskie: małopolski, śląski, dolnośląski, świętokrzyski, które oddają do dyspozycji kolejowych spółek POLREGIO i Intercity swoje tabory.

Źródło tekstu: podkarpackie.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram