fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

marzec 2022

06

11:03:00

Semafory i urządzenia dyżurnego ruchu „opowiedzą” historię kolei

Organizacje informujące o historii oraz roli kolei otrzymają semafory, urządzenia sterowania ruchem z posterunków dyżurnych ruchu i elementy torów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazują wyeksploatowany sprzęt, który jest wykorzystywany jako eksponaty i zwiększa atrakcyjność ekspozycji. Do Żagania, Terespola i Choszczna trafiły kolejne urządzenia.

Od kilku lat Polskie Linie Kolejowe na bieżąco przekazują zainteresowanym organizacjom elementy toru i urządzeń, które są wycofywane z eksploatacji. Przedmioty zyskują nową ważną rolę.

"Pielęgnowanie pamięci o historii kolejnictwa w Polsce to niezwykle ważne zadanie. Wspieramy przekazywanie nieużywanych elementów urządzeń kolejowych oraz taboru stowarzyszeniom, oraz miłośnikom kolei. Dzięki darowiznom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przedmioty, które nie pełnią już swojej roli na sieci kolejowej, stają się eksponatami muzealnymi i źródłem informacji o kolei" – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

"Od lat wspieramy instytucje i organizacje zajmujące się ochroną zabytków kolejowej techniki oraz promujące wiedzę o kolei. Nieużywany na torach sprzęt wykorzystywany jest również w edukacji przyszłych pracowników kolei" – Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Źródło: PKP PLK S.A.

Stowarzyszenie Miłośników Kolei Ok1 w Żaganiu otrzymało od PLK semafor kształtowy dwuramienny „R” oraz dwustawną tarczę ostrzegawczą „ToE”. Urządzenia pochodzą ze stacji Sulechów z linii kolejowej Zbąszynek - Gubin. Teraz zostaną ustawione na stacji w Żaganiu obok zabytkowego parowozu, będącego pod opieką Stowarzyszenia. Urządzenia przekazane przez PLK oraz parowóz, po renowacji staną się ciekawą atrakcją muzealną i edukacyjną. Stowarzyszenie planuje cykliczne prelekcje oraz wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Do Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu trafiły: aparat blokowy dwunastookienkowy z 1955 r. i aparat blokowy czterookienkowy z 1928 r. oraz tarcza manewrowa. Sprzęt pochodzi z linii Siedlce - Terespol, na której wymieniano urządzenia sterowania ruchem. Przekazane przedmioty wzbogaciły zbiory Prochowni Terespol – lokalnego minimuzeum, organizującego ekspozycje historyczne, militarne i rękodzielnicze. Otrzymane od PLK urządzenia umieszczono w sali historii Kolei Warszawsko-Terespolskiej. Oprócz innych kolejowych eksponatów są źródłem historii dróg żelaznych.

Choszczeńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei SEMAFOR otrzymało urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz szyny. Do stowarzyszenia trafił jednoramienny semafor kształtowy wraz z podstawą ze stacji Jankowo Pomorskie, przekaźnikowy pulpit nastawczy ze stacji Stary Klukom, kształtowa tarcza ostrzegawcza oraz kształtowa tarcza manewrowa ze stacji Kalisz Pomorski.

PLK przekazały także szyny i podkłady z kompletem zamocowań ze stacji Choszczno. Stowarzyszenie zamierza zbudować tor obok wieży ciśnień w Choszcznie. Będzie tam ustawiony pług odśnieżny LPO 411S – również dar od PLK i akcesoria kolejowe. Obiekty stworzą ciekawą wystawę – atrakcję turystyczną, ale również miejsce edukacji dla zainteresowanych pracą na kolei.

Darowizny od PLK – edukują oraz przypominają historię kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ostatnich latach przekazały ponad 100 darowizn instytucjom, które dbają o historię i tradycję kolei. Więcej informacji:

Darowizny PLK to wsparcie szkół, tradycji i kolejowych atrakcji

Urządzenie z epoki parowozów przypomni o historii kolei

PLK wspierają ćwiczenia w Szkole Państwowej Straży Pożarnej

W 2021 r. PLK wsparły 16 organizacji, m.in. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, który otrzymał trzy wagony platformy wyprodukowane przez Hutę „Ostrowiec” w latach pięćdziesiątych XX w. Wagony uzupełnią kolekcję zabytkowego taboru kolejowego w Dolnośląskim Społecznym Muzeum Kolejnictwa. Po renowacji zostaną udostępnione na wystawach czasowych lub w pociągach okolicznościowych. Również w ubiegłym roku PLK podarowały Wielkopolskiemu Towarzystwu Ochrony Zabytków Kolejnictwa w Poznaniu sygnalizatory przejazdowe. Po odnowieniu i uruchomieniu sprzęt z linii kolejowej Wrocław - Poznań będzie częścią ekspozycji w izbie muzealnej w Stęszewie. Urządzenia „dostarczą” informacji o historii i technice kolejowej.

Źródło tekstu: PKP PLK S.A./Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram