fbpx
Źródło: renfe.com

marzec 2022

09

10:03:09

Rozpoczyna się szkolenie na pierwsze maszynistki w Arabii

Trzydzieści kobiet z Arabii Saudyjskiej zostało wybranych przez Renfe na szkolenie na stanowisko maszynistki w pociągu dużych prędkości Haramain, który łączy święte miasta Mekkę i Medynę. Szkolenie rozpocznie się w mieście Dżudda 13 marca. Po 1200 godzinach teorii i praktyki pod koniec tego roku staną się pierwszymi kobietami w historii kraju, które zasiądą za sterami pociągu.

Przyszłe maszynistki mają od 22 do 30 lat. Wszystkie są obywatelkami Arabii Saudyjskiej i uczestniczyły w procesie selekcji, który rozpoczął się 2 stycznia i w którym zapisało się 28 000 kobiet. Spośród nich ponad 14 000 zdało pierwsze testy umiejętności online. W tym procesie oceniany był dorobek akademicki, a także poziom znajomości języka angielskiego. Następnie przeprowadzono testy selekcyjne oraz wywiad osobisty.

Rok płatnego szkolenia

Po przejściu obowiązkowych badań lekarskich, 30 wybranych kobiet dołączy w najbliższą niedzielę (pierwszy dzień tygodnia w Arabii Saudyjskiej), 13 marca, do hiszpańskiego konsorcjum Mekka Medina High Speed Centrum Operacji Liniowych (OCC) w Dżuddzie.

Szkolenie jest odpłatne, a poprowadzi je w całości personel firmy Renfe. Po zakończeniu zajęć teoretycznych, od października rozpocznie się praktyczna nauka jazdy w pociągach dużych prędkości, które obsługują komercyjną obsługę w Arabii Saudyjskiej.

Renfe i firmy Konsorcjum realizują ważny transfer wiedzy do społeczeństwa saudyjskiego. Niedawno gubernator regionu Al Qassim, książę Faisal bin Mishaal al Saud, oraz minister transportu Saleh bin Naser al Yaser wręczyli hiszpańskiemu konsorcjum nagrodę za wkład w szkolenie i certyfikację setek lokalnych specjalistów kolei.

Przeszkolono ponad 130 lokalnych maszynistów

W latach 2013-2014 pierwsi maszyniści zostali przeszkoleni w Zawodowej Technicznej Szkole Jazdy i Operacji Renfe w Madrycie. Współpraca została rozszerzona w wyniku umowy podpisanej z Saudyjską Politechniką Kolejową (SRP) na prowadzenie szkolenia teoretycznego w jej obiektach Qassim. W sumie Renfe przeszkoliło ponad 80 lokalnych maszynistów, a kolejnych 50 jest w trakcie szkolenia.

Ponadto filia Renfe w Arabii Saudyjskiej zatrudniła i przeszkoliła ponad 400 Saudyjczyków dla działów handlowych (stacje i pokłady) oraz operacji.

W sumie w tym czasie spółka operacyjna Haramain High Speed ​​​​Railway, w której uczestniczą również Adif i Ineco, ma do dyspozycji ponad 1300 bezpośrednich pracowników, w większości narodowości saudyjskiej.

Źródło tekstu: renfe.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram