fbpx
Źródło: alstom.com

marzec 2022

16

1:03:21

Alstom: dostawa cyfrowych rozwiązań sygnalizacyjnych dla linii w Grecji

Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, podpisał – w ramach joint venture z Avax – umowę o wartości 41 mln EUR z Ergose. Projekt modernizacji obejmuje sygnalizację, częściową elektryfikację i odnowienie torów wzdłuż 70 km istniejącej pojedynczej linii głównej linii na odcinku Saloniki – Idomeni w północnej Grecji.

Alstom będzie odpowiedzialny za opracowanie, dostawę, instalację, testowanie i uruchomienie rozwiązania przytorowego ETCS Level 1 Atlas 100, elektroniczną blokadę (Smartlock 400 + MooN), wymianę wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego (liczniki osi, zwrotnice, sygnalizatory), a także za instalację cyfrowego rozwiązania do sterowania ruchem kolejowym Iconis w Salonikach, największym i najważniejszym w kraju węźle kolejowym. Zmodernizowana linia umożliwi poruszanie się pociągów pasażerskich z maksymalną prędkością 160 km/h. Czas trwania projektu to trzy lata na wykonanie i kolejne trzy lata gwarancji.

"Dostarczenie zmodernizowanych rozwiązań sygnalizacyjnych dla tej ważnej linii kolejowej w Grecji jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku modernizacji i modernizacji międzynarodowej osi kolejowej łączącej Grecję z Europą Środkową i Zachodnią" - powiedział Stavros Vlachos, dyrektor zarządzający Alstom na Grecję i Bałkany Zachodnie.

Linia ta jest częścią Paneuropejskiego Korytarza X, łączącego Saloniki z Budapesztem, przebiegającego przez Macedonię Północną, Serbię i Węgry – odcinek kolejowy tradycyjnie znany jako jeden z głównych korytarzy towarowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

ETCS (Europejski System Sterowania Pociągiem) to element sygnalizacyjny i kontrolny Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS), zapewniający interoperacyjność i operacje transgraniczne, zwiększoną przepustowość linii oraz większe bezpieczeństwo i wydajność dla pasażerów.

Alstom posiada portfolio ponad 120 projektów sygnalizacji głównej ETCS na całym świecie. Rozwiązanie ETCS firmy Alstom Atlas oferuje sprawdzony pakiet ze 100% interoperacyjnym sprzętem, podczas gdy rozwiązanie centrum sterowania Iconis stanowi rdzeń procesu cyfryzacji, którego celem jest poprawa wydajności na ruchliwych liniach kolejowych.

Z ponad 40-letnią obecnością w Grecji, Alstom z powodzeniem uczestniczył w największych projektach budowy infrastruktury transportowej w kraju, w tym w budowie linii 2 i 3 metra w Atenach, linii kolei podmiejskiej w Atenach i rozbudowy linii metra 3 do Pireusu. Ponadto Alstom jest dostawcą 25 najnowszej generacji tramwajów Citadis X05 dla Aten. W czerwcu 2021 roku Alstom podpisał kontrakt na 4 linię metra w Atenach, jeden z największych projektów pod klucz w Europie.

ERGOSE SA jest spółką zależną greckiej narodowej spółki kolejowej OSE, założonej w 1996 roku w celu podjęcia zarządzania projektami Programu Inwestycyjnego OSE, w szczególności współfinansowanymi z programów Unii Europejskiej.

Źródło tekstu: alstom.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram