fbpx
Źródło: PKP PLK S.A.

marzec 2022

17

10:03:37

Awaria sterowania ruchem kolejowym w 19 miejscach w Polsce

Dzisiaj w godzinach porannych między godziną 3:30 a 4:00, w 19 miejscach na sieci kolejowej wystąpiła awaria systemu sterowania ruchem kolejowym. Lokalizacje dotknęły głównie ciągów komunikacyjnych od Krakowa przez Opole, Wrocław w kierunku Węglińca, następnie w okolicach Koluszek, linia E20 od Warszawy do Berlina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.  

"Ponieważ systemy sterowania ruchem nie są zdolne do prawidłowego działania, zostały wprowadzone obostrzenia gwarantujące bezpieczeństwo ruchów pociągów i podróżnych. W tej chwili już od wczesnych godzin rannych trwa zabezpieczanie dróg przebiegu. Wprowadzane są specjalne regulacje i procedury, które w tych przypadkach mają zastosowanie, tak aby ruch pociągów odbywał się w sposób bezpieczny. " - podkreślił wiceprezes Polskich Linii Kolejowych S.A., Mirosław Skubiszyński. 

W wyniku awarii występują znaczne opóźnienia w ruchu pociągów. Zasięg usterek jest niemal krajowy, co wiąże się z tym, że niektóre pociągi w dniu dzisiejszym w ogóle nie wyjadą w trasę. 

"W siedzibie Polskich Linii Kolejowych pracuje sztab zarządców infrastruktury oraz przewoźników kolejowych pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury sytuacja jest monitorowana. Podejmowane są działania, które mają zminimalizować negatywne skutki dla podróżnych, takie jak wzajemne honorowanie biletów czy łączenie składów pociągów." - dodał, Skubiszyński. 

Posterunki, które objęła awaria to posterunki LCS - lokalne centra sterowania ruchem kolejowym. Charakteryzują się one tym, że z jednego miejsca w danej lokalizacji dyżurny ruchu prowadzi ruch na odcinku od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów. 

W sumie awaria objęła swoim zasięgiem około 820 kilometrów linii kolejowych w kraju. A ponieważ lokalizacje te są bardzo newralgiczne, zatem skutki eksploatacyjne dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo. 

"Jeżeli chodzi o transport uchodźców, który od kilkunastu dni jest kluczowym zadaniem kolejnictwa, tutaj trwa pełna koordynacja tego procesu razem z ministerstwem infrastruktury i wojewodami, tak aby również ten proces nie został przerwany, a był realizowany w miarę możliwości" - skomentował wiceprezes Polskich Linii Kolejowych S.A.

W tej chwili trwają prace naprawcze, a wszystkie procedury związane z bezpieczeństwem są przestrzegane. Producent wraz z PKP PLK S.A. pracuje nad przywróceniem systemy do prawidłowego działania. 

Nie jest wykluczone, że był to atak hakerski. Będzie to przedmiotem dalszych badań. 

Obecnie w Polsce jest 33 urządzeń tego producenta, 19 z nich uległo awarii. 

Na pierwszych naprawianych LCS już widać efekty prac. Polskie Linie Kolejowe będą na bieżąco informować o postępach napraw. 

"W związku z ogólnopolską awarią elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym od wczesnego rana w PKP PLK S.A. funkcjonuje sztab, który pracuje nad rozwiązaniem problemów. Na chwilę obecną nie istnieje zagrożenie dla ruchu kolejowego. Sieć kolejowa jest bezpieczna. Kolejarze opanowują sytuację. Problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter globalny. Ruch pociągów będzie wracał do normy. Proszę o śledzenie komunikatów PKP PLK S.A. oraz przewoźników." - informuje Andrzej Adamczyk Minister infrastruktury

Informacja dotycząca sytuacji na sieci kolejowej ( stan na godz. 9:00)

"W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa." - poinformował na Twitterze Janusz Cieszyński

Źródło tekstu: Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram