fbpx
Źródło: facebook.com/nevomo

marzec 2022

18

11:03:10

Nevomo: instalacja urządzeń systemu MagRail na torze testowym w Nowej Sarzynie

Nevomo, twórca innowacyjnej, inspirowanej hyperloopem technologii MagRail, zakończył pierwszy etap budowy najdłuższego w Europie toru do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej. W południowo-wschodniej części Polski, na terenie należącym do spółki CIECH Sarzyna w województwie podkarpackim, powstał tor kolejowy o długości około 700 metrów w standardzie konstrukcyjnym pozwalającym osiągać prędkość do 160 km/h. 

Tor testowy w Nowej Sarzynie będzie wykorzystywany do testowania lewitacji magnetycznej, funkcjonowania pojazdu oraz infrastruktury, funkcjonowania układów zasilania i współpracy pojazdu z infrastrukturą. 

"Na początku marca rozpoczęliśmy instalację infrastruktury niezbędnej do lewitacji magnetycznej – silnika liniowego między szynami, bieżni lewitacyjno-stabilizującej na zewnętrznym obszarze szyn i układu zasilania. W międzyczasie montujemy też prototyp pojazdu, którym chcemy lewitować. Pełne testy planujemy rozpocząć już latem tego roku. Dzięki pomyślnie przeprowadzonym testom będziemy mieli otwarte drzwi do wdrożeń pilotażowych, które planujemy zrealizować wspólnie z naszym partnerem Rete Ferroviaria Italiana, włoskim zarządcą infrastruktury" – powiedział Łukasz Mielczarek, Dyrektor ds. Infrastruktury i współzałożyciel Nevomo. 

Technologia kolei magnetycznej MagRail stworzona została przez Nevomo z myślą o znaczącym podniesieniu wydajności istniejącej infrastruktury kolejowej. To unikalne w skali światowej rozwiązanie umożliwia eksploatację na tych samych liniach zarówno pojazdów magnetycznych, jak i pociągów konwencjonalnych bez konieczności dokonywania jakichkolwiek zmian w istniejącym taborze. Dzięki zastosowaniu elektrycznego napędu liniowego, zaawansowanej automatyce oraz zjawisku lewitacji magnetycznej, pojazdy szynowe będą mogły poruszać się po istniejącej infrastrukturze torowej z prędkością do 550 km/h. 

Technologia MagRail pozwala na pełną automatyzację prowadzenia pojazdów, zwiększenie częstotliwości ich kursowania, bez stosowania klasycznej elektrycznej trakcji napowietrznej i bez ryzyka popełnienia błędu przez obsługę z rozkładem jazdy dostosowanym do potrzeb pasażerów i zmieniających się potoków podróżnych. W rezultacie implementacja technologii MagRail pozwoli znacznie zwiększyć przepustowość linii kolejowych oraz obniżyć koszty utrzymania o ok. 20-30%. MagRail to również niższe koszty budowy w porównaniu z projektami kolei dużych prędkości.

Projekt toru współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

Nevomo 

Nevomo jest wiodącym dostawcą kluczowych komponentów dla systemów hyperloop i kolei dużych prędkości nowej generacji (MagRail). Unikalna technologia Nevomo umożliwi szybkie i etapowe wdrażanie systemów transportowych inspirowanych koncepcją hyperloop, zaczynając od wykorzystania istniejących szlaków transportowych. Adaptując istniejącą infrastrukturę kolejową, firma zamierza umożliwić podróżowanie koleją z prędkością do 550 km/h. Będzie to możliwe dzięki technologii MagRail – systemowi kolei magnetycznej wykorzystującej istniejące tory kolejowe i pozwalającej na eksploatację zamiennie zarówno konwencjonalnych pociągów, jak i pojazdów MagRail. Nevomo jest pierwszą firmą na świecie, która proponuje stopniowe wdrażanie rozwiązań inspirowanych hyperloopem, jako unowocześnienie systemu kolejowego.

CIECH Sarzyna

CIECH Sarzyna jest jedną z kluczowych spółek Grupy CIECH i filarem jej segmentu organicznego. Specjalizuje się w produkcji środków ochrony roślin (AGRO) i jest ich największym polskim producentem oraz liderem sprzedaży na rynku herbicydów (środków chwastobójczych). Przewagą konkurencyjną Spółki jest m.in. jedna z najnowocześniejszych na świecie instalacji do produkcji MCPA – skutecznego i bezpiecznego środka chwastobójczego, a także 60 lat doświadczenia w produkcji środków ochrony roślin. Firma posiada zakład produkcyjny na terenie Nowej Sarzyny skąd, poza kluczowymi krajami europejskimi, obsługuje także rynki w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce i Australii. Jej produkty trafiają do ponad 50 krajów całego świata.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://ciechagro.pl/pl.

Źródło tekstu: ciechgroup.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram