fbpx
Źródło: pkp.pl

marzec 2022

21

3:03:32

Dworzec Kraków Swoszowice otwarty dla podróżnych

Odnowiony z dbałością o detale dworzec, przywrócenie obsługi podróżnych oraz uruchomienie centrum kultury – to efekty zakończonej przebudowy dworca Kraków Swoszowice. Dziś (21.03) z dworca skorzystali pierwsi podróżni. 

Źródło: pkp.pl

Inwestycja polegająca na kompleksowej przebudowie dworca, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trwała blisko dwa lata. Dzięki niej pochodzący z końca XIX wieku budynek odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji z dbałością o najmniejsze detale, takie jak pilastry, gzymsy, boniowania i obramowania okien, została poddana elewacja. Pomalowano ją na beżowy, oryginalny kolor, co w zestawieniu z odtworzoną na wzór historycznej brązową stolarką i  jasnym detalem architektonicznym, prezentuje się nadzwyczaj efektownie. Z ciekawszych szczegółów na elewacji warto zwrócić uwagę na przestrzenny napis KR-Swoszowice umieszczony na południowo-zachodniej i północno-wschodniej elewacji dworca.

Na dworcu po przebudowie została przywrócona obsługa podróżnych. Będzie się ona odbywać w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni. Wystrój wnętrza jest połączeniem nowoczesności z elementami nawiązującymi do historii miejsca (stolarka okienna i drzwiowa, okładziny ścienne). Klimatyzowana poczekalnia została wyposażona w ławki dla podróżnych, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze budynku zlokalizowano również toalety. Poza obsługą podróżnych, dworzec w nowej odsłonie będzie pełnił również funkcję kulturalne, gdyż mieści się w nim Centrum Kultury Podgórze. Na ponad 200 m kw. urządzonej w nowoczesny, funkcjonalny i gustowny sposób przestrzeni znajdą się sala wielofunkcyjna, plastyczna, muzyczna i „malucha”. W pierwszej z nich będą odbywać się koncerty i spektakle oraz różnego typu zajęcia. Do Centrum Kultury Podgórze dostaniemy się zabytkową klatką schodową oraz windą. 

"Oddany dzisiaj do dyspozycji podróżnych po modernizacji dworzec Kraków Swoszowice nawiązuje do lat świetności galicyjskiej kolei. Inwestycja ta jest przykładem, że konsekwentnie pracujemy nad unowocześnianiem polskiej kolei: modernizujemy dworce, linie kolejowe i tabor. To kolejny krok na drodze do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej" – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

"Dworzec Kraków Swoszowice to kolejny obiekt zmodernizowany pod okiem konserwatora zabytków, który uzyskał dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Podróżujący do i z Krakowa skorzystają z bardziej nowoczesnego, przyjaznego środowisku i dostępnego obiektu kolejowego. Wzrośnie też jakość obsługi pasażerów" – skomentował Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

"Kraków Swoszowice to kolejny dworzec w Polsce, który odzyskał swój historyczny blask. Oprócz nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni obsługi podróżnych znalazło się tu centrum kultury, co pokazuje, jak można w jednym budynku zintegrować ważne dla mieszkańców funkcje" – podkreślił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

"Dzięki przebudowie dworzec Kraków Swoszowice łączy w sobie historyczne piękno oraz walory funkcjonalne i użytkowe. Cieszy również uruchomienie w nim przez miasto Kraków centrum kultury. Sprawia to, że oprócz obsługi podróżnych, będzie on tętnił życiem kulturalnym. Jestem przekonany, że dworzec Kraków Swoszowice w nowej odsłonie będzie dobrze służył podróżnym i mieszkańcom" – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

"Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozytywnie wpływa na społeczno-gospodarczy rozwój województwa małopolskiego, a z dniem przecięcia symbolicznej wstęgi na dworcu kolejowym Kraków Swoszowice wkład środków unijnych w rozwój tego regionu nabiera jeszcze większego znaczenia. Nowo otwarty węzeł komunikacyjny jest przyjazny wszystkim podróżującym, w tym osobom z ograniczoną mobilnością, a także odpowiada na potrzeby współczesnego świata, będąc wyposażonym w ekologiczne rozwiązania sprzyjające środowisku" – powiedziała Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Jest to jedno z wielu rozwiązań, które zastosowano na dworcu, żeby przystosować go potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Dzięki inwestycji zlikwidowano również bariery architektoniczne. Wprowadzono także ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, plany dotykowe dworca oraz szereg innych usprawnień sprawiających, że stał się on przestrzenią przyjazną dla podróżnych z niepełnosprawnościami.

Dzięki inwestycji dworzec stał się również budynkiem ekologicznym i bezpiecznym. Zastosowano w nim energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą oraz nową, niskoemisyjną kotłownię gazową do ogrzewania budynku. Dodatkowo przed utratą ciepła w obiekcie będzie chroniła stolarka okienna i drzwiowa o niskim stopniu przenikalności cieplnej oraz kurtyny powietrzne zamontowane przy wejściach do budynku. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody, na dworcu zamontowano system BMS (Building Management System), czyli system inteligentnego sterowania budynkiem regulujący pracę instalacji i urządzeń na dworcu. Na dworcu po przebudowie poprawi się również bezpieczeństwo, dzięki zainstalowaniu na nim nowoczesnych systemów monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu , oraz przeciwpożarowych. 

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. W sąsiedztwie pojawiły się nowe chodniki i droga, przy której zlokalizowano 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnościami. W otoczeniu dworca zamontowano również nowe oświetlenie, elementy małej architektury (ławki, kosze) oraz stojaki rowerowe. Dużym ułatwieniem dla osób korzystających z dworca jest budowa schodów i pochylni w kierunku ulicy Hubalczyków z placu przed dworcem.

Koszt przebudowy dworca Kraków Swoszowice to prawie 10 mln złotych brutto. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt przebudowy wykonała pracowania AnArchi Group z Gliwic, a wykonawcą robót budowlanych Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA z Miechowa.

Źródło tekstu: pkp.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram