fbpx
Źródło: utk.gov.pl

Marzec 2022

21

10:03:38

UTK: konsultacje rewizji TSI 2022

Ruszyły konsultacje w sprawie zmian w Technicznych Specyfikacjach Interoperacyjności. 18 marca 2022 r. Agencja Kolejowa Unii Europejskiej opublikowała propozycje zmian w TSI. Uwagi można zgłaszać na stronie Agencji przez 3 miesiące.

Proces aktualizacji TSI wkracza w finalną fazę. Od 18 marca 2022 r. rozpoczęły się konsultacje nad proponowanymi zmianami w przepisach. Przez 3 miesiące zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi odnośnie sugerowanych zmian. Ostateczne zalecenia Agencja planuje przekazać Komisji Europejskiej do końca czerwca, natomiast wejście w życie nowych przepisów planowane jest na początek 2023 r.

Aktualizacja TSI umożliwi dalsze ujednolicenie specyfikacji kolejowych, co pozytywnie wpłynie na elastyczność, wydajność i niezawodność kolei w Europie. Zmiany przepisów pomogą także w realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, są więc kolejnym krokiem w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej UE. Proponowane rozwiązania obejmują takie tematy jak rozwój transportu intermodalnego, wdrażanie systemu ERTMS czy też implementacja funkcji zapobiegania wykolejeniu.

Konsultacje są doskonałą okazją dla branży kolejowej do zaprezentowania swoich uwag odnośnie projektowanych zmian TSI. Zachęcamy wszystkich uczestników rynku kolejowego w Polsce do analizy nowych przepisów i zgłaszania swoich sugestii. Aktywny udział w procesie konsultacji jest niezwykle istotny, jako że rewizja TSI będzie miała wpływ na branżę kolejową w całej Europie.

Konsultacje zostały uruchomione na stronie Europejskiej Agencji Kolejowej: https://www.era.europa.eu/library/consultations_en

Urząd Transportu Kolejowego zaprasza na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną najważniejsze zmiany w TSI, a także zebrane zostaną stanowiska przedstawicieli producentów, przewoźników i zarządców infrastruktury. Celem jest dyskusja o nadchodzących zmianach i wymiana spostrzeżeń. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia 2022 r. w ramach Akademii Bezpieczeństwa Kolejowego.

Źródło tekstu: utk.gov.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram