fbpx
Źródło: alstom.com

marzec 2022

28

1:03:55

Alstom: dostawa 20 elektrycznych pociągów Coradia Stream dla Rumunii

Alstom i Rumuński Urząd ds. Reformy Kolejnictwa (ARF) podpisały umowę na dostawę 20 międzyregionalnych pociągów Coradia Stream oraz związanych z nimi 15-letnich usług konserwacyjnych. Wartość kontraktu szacowana jest na 270 mln euro. Pociągi te będą pierwszymi pociągami pasażerskimi dostarczonymi przez Alstom do eksploatacji w Rumunii.

Kontrakt można przedłużyć o kolejne 20 pociągów, co potwierdza wiążące zamówienie beneficjenta. Uwzględniając przedłużoną konserwację całej floty, całkowita szacunkowa wartość projektu może zatem przekroczyć 750 mln euro.

"Nowe międzyregionalne pociągi elektryczne dla Rumunii przyczynią się do bardziej nowoczesnego i zrównoważonego transportu w Rumunii – zgodnie z naszą ambicją wytyczania drogi w kierunku bardziej ekologicznej i inteligentniejszej mobilności na całym świecie. Cieszę się, że nasze pociągi Coradia, bardzo cenione w tak wielu krajach Europy, będą kursować również w Rumunii. Ten kontrakt uzupełnia bardzo zróżnicowane portfolio rozwiązań Alstom w tym kraju, obejmujące wszystkie nasze kluczowe linie biznesowe, od projektów sygnalizacji i infrastruktury po pociągi metra i kompleksowe usługi konserwacyjne" – powiedział Gian Luca Erbacci, prezes Alstom Europe.

Opracowane na rynek europejski pociągi Coradia Stream są wyposażone w ERTMS - system sterowania ruchem na poziomie 2 i są zgodne zarówno z normami europejskimi (EN), jak i technicznymi specyfikacjami interoperacyjności (TSI), mogąc działać we wszystkich głównych europejskich systemach zasilania. Maksymalna prędkość pociągów wyniesie 160 km/h.

Każdy pociąg będzie miał sześć wagonów, łącznie 350 miejsc siedzących i 100% niską podłogę, aby zapewnić łatwy dostęp wszystkim pasażerom. Po każdej stronie wagonów środkowych znajdują się dwoje drzwi wejściowych i po jednym z każdej strony wagonów końcowych. System informacji pasażerskiej będzie składał się z nagłośnienia i dynamicznego systemu wyświetlania. Każdy wagon będzie wyposażony w wielkogabarytowe bagażniki.

Pociągi Coradia Stream zostaną również wyposażone w cyfrowy system liczenia pasażerów z precyzyjnymi czujnikami. Każdy pociąg będzie miał cztery toalety ekologiczne, równomiernie rozmieszczone na całej długości pociągu, w tym jedną przeznaczoną dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Ostateczna konfiguracja, kolorystyka i wykończenia zostaną w pełni dostosowane do wymagań Zamawiającego na etapie projektowania.

Pociąg ten należy do gamy pociągów regionalnych Coradia firmy Alstom, a jego wydajność eksploatowana jest w całej Europie od ponad trzydziestu lat. Do tej pory Alstom sprzedał na całym świecie 3300 pociągów Coradia. Kilka krajów europejskich, w tym Dania, Francja, Niemcy, Holandia i Hiszpania, już korzysta z ich wydajności i komfortu.

Łącznie we Włoszech, Holandii i Danii zamówiono już ponad 420 pociągów Coradia Stream. Te we Włoszech działają od połowy 2019 roku, co potwierdza niezawodność tego produktu. Coradia Stream oferuje również rozwiązania bezemisyjne, takie jak trakcja zasilana bateryjnie i wodorem, dla linii niezelektryfikowanych.

Alstom działa w Rumunii od prawie 30 lat i jest liderem na rynku rozwiązań w zakresie elektryfikacji i sygnalizacji kolejowej. Firma jest odpowiedzialna za wdrażanie rozwiązań sygnalizacyjnych lub elektryfikacyjnych na ponad 75% korytarza kolejowego Ren-Dunaj w Rumunii. Pierwsze rozwiązanie sygnalizacji miejskiej CBTC w kraju jest wdrażane przez Alstom na linii 5 metra w Bukareszcie. Firma od 17 lat świadczy również usługi serwisowe dla floty metra w Bukareszcie.

Źródło tekstu: alstom.com/Serwis Kolejowy 


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram