fbpx
Źródło: intercity.pl

marzec 2022

31

10:03:05

Już ponad milion obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów z PKP Intercity

Ponad 1 mln wydanych bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy i ponad tysiąc pociągów uruchomionych ze stacji przygranicznych – PKP Intercity cały czas utrzymuje połączenia kolejowe z Ukrainą, umożliwiając jej obywatelom ucieczkę przed wojną. Od 1 kwietnia zmienią się zasady wydawania nieodpłatnych biletów.

Od 26 lutego ponad 1 mln obywateli Ukrainy podróżowało bezpłatnie pociągami PKP Intercity w różnych kierunkach kraju. Najwięcej osób, bo ponad 305 tys., pobrało darmowe bilety z Warszawy, blisko 151 tys. rozpoczęło podróż z Krakowa, ponad 90 tys. z Przemyśla i ponad 70 tys. z Wrocławia.

Z terenów przygranicznych od 24 lutego br. z transportu kolejowego skorzystało już 355 tys. osób. Główne kierunki dalszej podróży tuż po przekroczeniu granicy to Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice. By umożliwić te przejazdy, do tej pory uruchomiono łącznie ponad 1 tys. pociągów. Okres od 7 do 17 marca był szczytowy w zakresie przewozu uchodźców ze stacji przygranicznych. W ostatnich dniach PKP Intercity odnotowuje istotny spadek w zakresie przejazdu uchodźców pociągami spółki. W przypadku Przemyśla mówimy o zainteresowaniu mniejszym nawet o 63 proc., zaś w przypadku Chełma o ponad 66 proc.

Warto podkreślić, że PKP Intercity nieprzerwanie realizuje rozkładowe połączenia w całym kraju. Aby zapewnić jak największą sprawność przejazdów i umożliwić podróż jak największej liczbie osób, od 24 lutego do 29 marca br. spółka wzmocniła 1562 pociągi stałego kursowania na terenie kraju łącznie 5130 wagonami.

Przejazdy międzynarodowe

Spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Niemiec. Od 9 marca do odwołania wszystkie pociągi PKP Intercity jadące z Warszawy, Przemyśla (przez Kraków) oraz Gdyni do Berlina i Frankfurtu nad Odrą kursują w kategorii InterCity (IC). Obecnie w kierunku Niemiec uruchamianych jest 12 pociągów. Dzięki temu obywatele Ukrainy mają więcej możliwości bezpłatnych podróży w 2. klasie m.in. w kierunku zachodnim. Od 27 lutego br. do stacji Rzepin (przejazdy do Frankfurtu nad Odrą i Berlina) wydano ponad 157 tys. bezpłatnych biletów, z czego ponad 81 tys. zostało wykorzystanych na odcinku z Warszawy do Rzepina. W tym samym okresie do stacji Chałupki, umożliwiając dalsze przejazdy w kierunku Pragi i Wiednia wydano ponad 67 tys. bezpłatnych biletów, z czego ponad 26 tys. tylko na trasie Warszawa – Chałupki.

Bezpłatne przejazdy na nowych zasadach od 1 kwietnia

Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku. Osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej (dot. mężczyzn w wieku 18–60) oprócz dokumentów wskazanych powyżej będą musiały okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność (ważne są także ukraińskie dokumenty).

Od 1 do 30 kwietnia br. z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą skorzystać:

  • dzieci i młodzież do lat 18,
  • kobiety,
  • mężczyźni powyżej 60 roku życia,
  • mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej.
  • Przejazdy obywateli Ukrainy nadal będą odbywały się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia. Tak jak dotychczas bezpłatne podróże będę obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski. Obywatelom Ukrainy, którzy podróżują do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier jest wydawany nieodpłatny bilet dodatkowy do ostatniej stacji w Polsce. Dalsza podróż odbywa się zgodnie z zasadami przyjętymi przez koleje zagraniczne.

Bieżące informacje i bezpieczne podróże

Od 28 lutego br. działa specjalna infolinia PKP Intercity w języku ukraińskim. To dedykowany numer dla obywateli Ukrainy, którzy chcą uzyskać informacje w ojczystym języku w sprawie rozkładu jazdy PKP Intercity oraz innych tematów pasażerskich. Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora), 800 033 022 (darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych). Informacje dostępne są również na stronie internetowej PKP Intercity w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej.

Pracownicy PKP Intercity są obecni na dworcach m.in. w Przemyślu, Lublinie czy Warszawie, gdzie koordynują realizację przewozów, kierują potokami podróżnych i dokonują odprawy pasażerów. Wsparciem są także informatorzy mobilni oraz wolontariusze, którzy udzielają uchodźcom niezbędnych informacji również w języku ukraińskim. Na dworcach nad bezpieczeństwem czuwają odpowiednie służby. Także w wybranych pociągach PKP Intercity obecni są funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji.

Źródło tekstu: intercity.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram