fbpx
Źródło: alstom.com

kwiecień 2022

07

9:04:00

Alstom dostarczy 25 pociągów dużych prędkości do Szwecji

Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, podpisał historyczną umowę ze szwedzkim krajowym operatorem kolejowym SJ na dostawę 25 elektrycznych szybkich pociągów Zefiro Express, z opcją 15 dodatkowych pociągów. Wartość kontraktu na pierwsze stałe zamówienie wynosi około 650 mln euro.

Nowe pociągi będą faktycznie najszybszymi w historii Szwecji, zdolnymi do poruszania się z maksymalną prędkością 250 km/h. Dostawa pierwszego pociągu zaplanowana jest na 2026 rok.

"Alstom jest niezmiernie dumny, że dostarcza te nowe pociągi dużych prędkości do SJ. To historyczne porozumienie, które zmieni sposób, w jaki pasażerowie podróżują po kraju. W obliczu obaw związanych ze zmianami klimatu szybka kolej jest podstawową alternatywą dla podróży lotniczych. Jest wygodny, wygodny, a teraz bardzo szybki. Jest to trend, który obserwujemy wszędzie, a Alstom jest liderem w tej dziedzinie z doświadczeniem zdobytym w kilku projektach pociągów dużych prędkości na całym świecie. Dziękujemy SJ za nieustające zaufanie do nas" - powiedział Rob Whyte, dyrektor zarządzający Alstom Nordics. 

Zaprojektowany dla szwedzkich warunków

Pociągi Zefiro Express są zaprojektowane do jazdy w trudnych warunkach pogodowych – nawet gdy temperatura spada do -40 Cº – a ich najnowocześniejsza technologia zapewni pasażerom bezpieczną i komfortową podróż. Podłogi w wagonach są płaskie i pozbawione ramp, co umożliwia łatwe wsiadanie, wysiadanie i wzdłuż pociągu.

Najnowocześniejsze pociągi Zefiro Express będą miały łączną pojemność 363 miejsc, zapewniając pasażerom wyjątkowe wrażenia z podróży – pociągi zostały zaprojektowane ergonomicznie, aby zapewnić maksymalny komfort i wyposażone są w najwyższej jakości siedzenia i oświetlenie.

Szerokość wagonu, systemy elektryczne i systemy sygnalizacji zostały opracowane przy założeniu, że pociągi będą jeździć zarówno w Szwecji, jak i Danii, ale będą również certyfikowane do ruchu w Norwegii.

Lider w pociągach dużych prędkości

Zefiro Express jest częścią platformy Alstom dla pociągów dużych i bardzo dużych prędkości Avelia – największej oferty na rynku, obejmującej maksymalne prędkości eksploatacyjne od 200 km/h do 350 km/h. Dostępna jest szeroka gama konfiguracji i architektur, aby zapewnić najlepsze dopasowanie do potrzeb klienta; jedno- lub dwupokładowe, trakcja skoncentrowana lub rozproszona, architektura przegubowa lub nieprzegubowa, a także opcje takie jak możliwość przechylania. W ciągu ostatnich 40 lat na całym świecie sprzedano prawie 3000 pociągów dużych lub bardzo dużych prędkości z technologią Alstom.

Alstom jest najważniejszym dostawcą na szwedzkim rynku kolejowym, który dostarczył szwedzkim kolejom ponad 1000 pociągów. Alstom ma również kilka dużych kontraktów na konserwację, przeprowadzając konserwację w 19 lokalnych magazynach, w tym w Motala i Västerås, specjalizujących się w ciężkich pracach konserwacyjnych i remontach. Firma jest również liderem we wdrażaniu ERTMS w Szwecji, zarówno na pokładach, jak i przy torach, oraz dostarcza znormalizowany krajowy system ruchu dla Szwedzkiej Administracji Transportu.

Alstom jest pionierem w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności, zgodnie ze swoją ambicją ułatwienia globalnego przejścia na systemy transportowe o niskim śladzie klimatycznym. Wśród tych innowacji znajduje się słynny Coradia iLint, pierwszy na świecie pociąg pasażerski napędzany wodorem, który Alstom zademonstrował w Östersund w Szwecji 24.tenz sierpnia 2021 r. Coradia iLint to pociąg z wodorowymi ogniwami paliwowymi, który wytwarza na pokładzie własną energię elektryczną, emitując podczas pracy wyłącznie wodę.

Źródło tekstu: alstom.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram