fbpx
Źródło: intercity.pl

kwiecień 2022

07

12:04:12

DiscoverEU: darmowy bilet na zwiedzanie Europy koleją

Dzisiaj (07.04) o godzinie 12:00 rozpoczęła się kolejna edycja programu DiscoverEU. W konkursie organizowanym przez Komisję Europejską udział mogą wziąć osiemnastoletni obywatele państw Unii Europejskiej. Nagroda w konkursie DiscoverEU umożliwia darmowe podróżowanie przez okres jednego miesiąca pociągami różnych europejskich operatorów. W 2021 roku do konkursu przystąpiło ponad 10 tys. młodych Polaków, niemal połowa z nich została nagrodzona darmowymi biletami i wyruszyła w podróż po Europie.

Ideą programu DiscoverEU jest stworzenie zachęty do podróży, zwiedzania, jak również tworzenia nowych znajomości oraz międzynarodowej, europejskiej wspólnoty. Praktyczny wymiar to rozwijanie samodzielności, zdolności organizacyjnych i adaptacyjnych oraz kompetencji językowych u młodych Europejczyków. Współpraca Komisji Europejskiej i przewoźników kolejowych to również promocja kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu. Bilet DiscoverEU to dostęp do szerokiej sieci połączeń i ponad 40 000 destynacji – wśród których są duże metropolie, a także urokliwe i zabytkowe miasteczka oraz ośrodki turystyczne. To również świetna szansa do zawarcia nowych znajomości na całe życie.

Program skierowany jest do osiemnastolatków, którzy posiadają obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej. Formularz zgłoszeniowy oraz wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: DiscoverEU | European Youth

Bilet występuje w dwóch formach – wersji elastycznej, gdzie podróżujący dokonuje zmian na bieżąco oraz w wersji, gdzie wcześniej trzeba zaplanować podróż. Wygrany bilet uprawnia do podróżowania przez 30 dni (następujących po pierwszej podróży) pomiędzy 1 czerwca a 30 lipca 2023 roku. W tym roku stawką jest nie tylko bilet. Wraz z nim można wygrać kartę zniżkową DiscoverEU, zapewniającą atrakcyjne rabaty na wejścia do obiektów kulturowo-edukacyjnych i na wydarzenia sportowe. Umożliwi ona również tańsze podróżowanie w danych miastach, a także zniżki na zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Jak wybierani są zwycięzcy?

Komisja Europejska uszereguje kandydatów według narodowości na podstawie odpowiedzi udzielonych przez nich na pytania quizowe. Liczba biletów przysługujących osiemnastolatkom z danego kraju jest proporcjonalna do liczby ludności tego kraju w stosunku do pozostałych państw Wspólnoty. Informacje o otrzymaniu biletu wysyłane będą na podane w aplikacji adresy e-mail. Co istotne tworzona jest także lista rezerwowa. W przypadku rezygnacji laureata z biletu zostaje on przekazany kolejnej osobie z listy. Jeśli z powodu wieku lub innych przyczyn kandydat nie będzie mógł wziąć udziału w konkursie, nic straconego – kolejna edycja wystartuje jeszcze w tym roku.

Grupa Eurail

Operatorem programu jest Grupa Eurail, zrzeszająca 36 europejskich przewoźników kolejowych i promowych. W Polsce program biletów Interrail i Eurail wspierany i realizowany jest przez PKP Intercity S.A. Bilety Interrail w ofercie regularnej dostępne są do kupienia na dworcach we wszystkich kasach PKP Intercity. Więcej informacji na specjalnie dedykowanej stronie.

Źródło tekstu: intercity.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram