fbpx
Źródło: VR Group

kwiecień 2022

08

12:04:50

Koleje Fińskie wstrzymują ruch towarowy do Rosji

6 kwietnia 2022 r. Zarząd VR Group podjął decyzję o wstrzymaniu ruchu towarowego na wschód w sposób kontrolowany. Kontrola ruchu zostanie wdrożona w sposób uwzględniający potrzeby bezpieczeństwa dostaw w Finlandii. 

27 marca państwowy przewoźnik kolejowy w Finlandii ogłosił zawieszenie wschodniego ruchu towarowego VR Transpoint w wyniku sankcji Wielkiej Brytanii wobec Kolei Rosyjskich (RZD). Jednak VR Group otrzymał informacje od władz Wielkiej Brytanii, że sankcje te nie mają zastosowania do kontraktów fińskiego przewoźnika, dlatego przewóz towarów VR Transpoint został wznowiony w środę 30 marca.

Teraz Koleje Fińskie w związku z agresją rosyjską na Ukrainę zawieszają ruch towarowy do Rosji. 

W chwili obecnej unijne sankcje nie blokują ruchu kolejowego między UE a Rosją. W związku z tym wypowiedzenie umów o przewóz towarów zawartych pomiędzy VR a jej odbiorcami krajowymi musi nastąpić w sposób określony w umowach i wynegocjowany z odbiorcami. Celem VR jest jak najszybsze ograniczenie ruchu towarowego, ale oczekuje się, że proces ten potrwa kilka miesięcy.

"Od wybuchu wojny firma pracowała nad całościową oceną, która uwzględnia różnych interesariuszy i bezpieczeństwo dostaw. Ocena w tym zakresie została zakończona. Przygotowanie tej decyzji było długim i trudnym procesem"- powiedział Topi Simola, p.o. prezesa i dyrektora generalnego VR Group.

Źródło tekstu: vrgroup.fi/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram