fbpx
Źródło: Ukrzaliznytsia

kwiecień 2022

11

2:04:22

Koleje Ukraińskie wznowiły przewozy pocztowe koleją

Po 21-letniej przerwie Ukrposhta (poczta ukraińska) wznawia dostawy towarów koleją. Od 9 kwietnia wagony pocztowe dostarczają pocztę ze Lwowa, Odessy, Charkowa, Dniepru do Kijowa i z powrotem. W sumie planowane jest uruchomienie 14 kolejowych wagonów pocztowych.

W pierwszej kolejności w wagonach pocztowych będą przewożone towary humanitarne wysyłane przez wolontariuszy. Odbiór towarów humanitarnych nie odbywa się we wszystkich oddziałach Ukrposhty (ukraińskiej poczty), a jedynie w urzędach pocztowych zlokalizowanych w pobliżu głównych dworców kolejowych. Od 9 kwietnia pomoc humanitarna może być obsługiwana w lwowskim oddziale miejskim № 79023 na pl. Dvirtseva, 1. W przyszłym tygodniu będzie można wysyłać towary humanitarne z Kijowa (filia 02505), Dniepru (filia 49501), Odessy (filia 65501) i Charkowa. 

Pomimo tego, że przesyłka jest realizowana z 5 miast, paczkę można zaadresować do dowolnej miejscowości, w której działa oddział Ukrposhta. Ukrposhta dostarczy towary humanitarne, które dojadą koleją do punktu dostawy głównymi pociągami.

"Specjalnie dla wolontariuszy stworzyliśmy nową usługę, aby mogli szybko i w dużych ilościach wysyłać przesyłki na terenie całej Ukrainy. Pomimo tego, że Ukrposzta szybko założyła logistykę w czasie wojny, ze względu na dużą liczbę punktów kontrolnych oraz działania wojenne i ich konsekwencje w postaci zaminowanych dróg i uszkodzonych mostów, dostawa towarów drogą lądową jest opóźniona. Jednocześnie mamy coraz więcej zadań – oprócz paczek dostarczamy pomoc humanitarną, pomagamy w relokacji przedsiębiorstw, a w tym celu szukamy możliwości wzmocnienia naszej sieci logistycznej. Dlatego też dostawa koleją jest rozwiązaniem koniecznym i terminowym, dzięki czemu mamy dodatkowe sposoby dostarczania przesyłek pocztowych, zwłaszcza humanitarnych, których bardzo potrzebujemy. Dlatego wracamy do tego typu dostaw i jestem wdzięczny moim kolegom z Ukrzaliznytsia." - skomentował dyrektor generalny Ukrposhta Igor Smilyansky.

"Wagony pocztowe właściwie nie jeździły od 21 lat, ale w czasie wojny kolej po raz kolejny udowadnia, że ​​nie ma bardziej niezawodnego i przewidywalnego przewoźnika. Jesteśmy w stanie dotrzeć i dostarczyć ładunek tam, gdzie jest to niemożliwe lub niebezpieczne dla prywatnego przewoźnika, a pomiędzy głównymi węzłami transportowymi robimy to z dnia na dzień, z czego korzystają tylko załadowcy." – komentował prezes Ukrzaliznytsia Ołeksandr Kamyszyn.

"Z powodu rosyjskiego ataku wiele ukraińskich instytucji wprowadziło zmiany w celu zapewnienia ludności cywilnej żywność, lekarstwa, odzież i schronienie, a nasi żołnierze mieli wszystko, czego potrzebowali, by odeprzeć okupanta. Lwowska OVA stworzyła i zorganizowała pracę centrum humanitarnego, do którego dociera pomoc z całego świata. Zbieramy, sortujemy i przekazujemy tym, którzy stracili swoje domy lub są zmuszeni pozostać w epicentrum działań wojennych. Zajmujemy się również koordynacją transportu i rozliczenia ewakuowanych. Aktywnie komunikujemy się z Żytomierzem, Czernihowem, Kijowem, Chersoniem i innymi OVA. Cieszę się, że dwie duże firmy infrastrukturalne Ukrposhta i Ukrzaliznytsia połączyły siły, aby ukraińska gospodarka działała i ludzie otrzymywali na czas długo oczekiwane przesyłki. Dobre wykonywanie swojej pracy to najlepszy wkład w zwycięstwo Ukrainy".– skomentował szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki.

Koszt jednej przesyłki o wadze do 30 kg i najdłuższego boku do 70 cm to 25 UAH. Płatność na koszt odbiorcy nie jest możliwa. To minimalny koszt, jaki pójdzie na przygotowanie i utrzymanie wagonu pocztowego. Jeśli jednak wolontariusze nie są obecnie w stanie zapłacić za paczki, nadal będą przyjmowani do wyjazdu. O bezpłatnej przesyłce należy powiadomić operatora – jej koszt pokryje zebranie środków z fundacji charytatywnych.

Przesyłka może być przechowywana w mieście docelowym do 14 dni. Następnie, jeśli odbiorca nie odbierze przesyłki, Ukrposhta przekaże ją organizacjom i fundacjom wolontariackim. Należy pamiętać, że Ukrposhta i Ukrzaliznytsia zastrzegają sobie prawo do kontroli paczek, a jeśli paczki nie są towarami charytatywnymi, ale handlowymi, takie paczki zostaną również przekazane organizacjom wolontariackim, z którymi współpracuje Ukrposhta.

Testowe uruchomienie dostarczania poczty koleją miało miejsce 1 kwietnia - wtedy Ukrposhta wraz z Ukrzaliznycią uruchomiły pierwszy wagon pocztowy na trasie Lwów-Kijów.

Źródło tekstu: uz.gov.ua/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram