fbpx
Źródło: Ukrzaliznytsia

kwiecień 2022

11

11:04:05

Rozmowy prezydenta Załenskiego i premiera Johnsona w Kijowie

W sobotę 9.04 Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedził Kijów w celu przeprowadzenia rozmów z prezydentem Włodymyrem Załenskim na temat pomocy wojskowej i gospodarczej dla Ukrainy.

Boris Johanson zapewnia, że Wielka Brytania zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć odważną walkę Ukrainy z brutalną i niesprowokowaną inwazją Rosji oraz zapewnić długoterminowe bezpieczeństwo i dobrobyt. 

Premier zapewnił nową pomoc wojskową w postaci 120 pojazdów opancerzonych i nowych systemów rakiet przeciwokrętowych. Jest to dodatek do ogłoszonego wczoraj wysokiej jakości sprzętu wojskowego o wartości 100 milionów funtów, w tym większej liczby pocisków przeciwlotniczych Starstreak, kolejnych 800 pocisków przeciwpancernych i zaawansowanej technologicznie amunicji krążącej do precyzyjnych uderzeń.

Johnson potwierdził również dalsze wsparcie gospodarcze, gwarantując dodatkowe 500 milionów dolarów (385 milionów funtów) pożyczek Banku Światowego dla Ukrainy, zwiększając całkowitą gwarancję pożyczki do 1 miliarda dolarów. To idzie w parze z 394 milionami funtów, które Wielka Brytania przekazała w postaci dotacji. Pomoże to zapewnić ciągłość działania niezbędnych usług humanitarnych dla Ukraińców.

Wielka Brytania odpowiedziała na prośbę rządu ukraińskiego, liberalizując wszystkie cła na import z Ukrainy i zapewniając ulgi celne, w ramach naszego zobowiązania do stabilności gospodarczej kraju.

"To zaszczyt móc dziś pojechać na Ukrainę i spotkać się osobiście w Kijowie z prezydentem Zełenskim. Ukraina przeciwstawiła się przeciwnościom losu i wypchnęła siły rosyjskie z bram Kijowa, dokonując największego wyczynu zbrojnego XXI wieku. "To dzięki zdecydowanemu przywództwu prezydenta Zełenskiego oraz niezwyciężonemu bohaterstwu i odwadze narodu ukraińskiego potworne cele Putina są udaremniane. Wyjaśniłem dzisiaj, że Wielka Brytania niezłomnie stoi po ich stronie w tej toczącej się walce, a my jesteśmy w niej na dłuższą metę. Zwiększamy nasze własne wsparcie militarne i gospodarcze oraz zawieramy globalny sojusz, aby zakończyć tę tragedię i zapewnić, że Ukraina przetrwa i będzie prosperować jako wolny i suwerenny naród." - powiedział Premier Boris Johnson. 

Poza tym premier Boris Johnson podziękował ukraińskim kolejarzom za ich ciężką pracę i odwagę w tych trudnych czasach. 

"Gratulacje, tu Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii. Jestem na pokładzie fantastycznego pociągu Ukrzaliznytsia do Kijowa z Polski. Chciałem tylko wyrazić moją głęboką wdzięczność dla państwa - całego zespołu pracowników kolei - za to, co robicie. Słyszałem, że nazywają was "Żelaźni Ludzie". To oczywiście wiąże się z waszym przemysłem kolejowym, ale jednocześnie odzwierciedla waszego ducha, prawdziwego ukraińskiego ducha, który Ukraińcy demonstrują w oporze wobec straszliwej agresji Rosji. Głęboko współczuję straty pracowników i kolegów kolei w Kramatorsku. Chcę, żebyście wiedzieli, że Wielka Brytania jest z wami w tej walce!"- powiedział w filmiku Johnson. 

Źródło tekstu: gov.uk/Serwis Kolejowy  


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram