fbpx
Źródło: alstom.com

Czerwiec 2022

29

10:06:18

Zespół Alstom świętuje 25-lecie obecności Alstomu w Polsce

Alstom, światowy lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, a także największy polski producent i eksporter branży kolejowej, świętuje w tym roku swoje 25-lecie w Polsce. W sobotę 25 czerwca 2022 r. zespoły Alstomu i ich rodziny zgromadziły się w czterech największych zakładach (Wrocław, Warszawa, Chorzów i Katowice) podczas dni otwartych z okazji jubileuszu firmy. Goście mogli odwiedzić zakłady, przyjrzeć się produktom, poznać proces produkcji, skorzystać z wielu zajęć prozdrowotnych i dobrego samopoczucia oraz konkursów dla dzieci. Witryny Alstomu gościły tego dnia prawie 5000 osób!

"W ramach 25-lecia podczas obchodów rocznicy nasi pracownicy i ich rodziny mieli niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska wszystkim naszym produktom i przejechać się naszymi pociągami. Nasi bliscy, a zwłaszcza nasze dzieci, zawsze bardzo cenią sobie możliwość zobaczenia i zrozumienia tego, co robimy na co dzień. Dla naszego zespołu była to również świetna okazja do spotkania się po dwóch latach pandemicznych ograniczeń i wspólnego spędzenia czasu" – powiedział Sławomir Cyza, CEO i Dyrektor Zarządzający Alstom Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie. 

Od 1997 roku, kiedy firma rozpoczęła działalność w Polsce, Alstom zainwestował w swoje polskie zakłady ponad 1 miliard złotych, zapewniając pracę dla ponad 4000 osób i współpracując z tysiącami polskich dostawców. Firma kontynuuje budowanie lokalnych kompetencji kolejowych w oparciu o 180-letnią tradycję Pafawag we Wrocławiu, prawie 100-letnią ZWUS w Katowicach i ponad 150-letnią Konstal w Chorzowie.

Alstom ma znaczący wpływ na branżę transportową w Polsce. Obecnie w Polsce jeździ już wiele pojazdów produkowanych przez Alstom, w tym pociągi, lokomotywy, metro czy tramwaje. Firma jest producentem pierwszego w Polsce pociągu dużych prędkości Pendolino. Łącznie od 2014 roku po polskich torach kursuje 20 takich pociągów, pokonując dziennie 21 000 km i odwiedzając 34 polskie miasta. Alstom wprowadził na polski rynek duże projekty z zakresu automatyki i infrastruktury kolejowej, takie jak ERTMS/ETCS L2 czy system ATC w metrze warszawskim. Od 2014 roku zajmuje się również obsługą pociągów Pendolino, lokomotyw Traxx od 2007 roku i pociągów Twindexx od 2010 roku.

"Alstom od 25 lat sprowadza do Polski innowacje, inwestycje i najwyższej klasy technologie kolejowe, a my jesteśmy gotowi i chętni do sprowadzania ich do kraju. Posiadamy kompletne portfolio produktów i usług, które Polacy znają przez te wszystkie lata. Jesteśmy liderem polskiego rynku sygnalizacji, nasze systemy umożliwiają bezpieczną i płynną jazdę pociągów, nasze szybkie pociągi Pendolino przejechały już 50 milionów km z 25 milionami pasażerów na pokładzie od 2014 roku. Jest też ponad 100 lokomotyw Traxx a nasze wagony Metropolis stanowią 25% floty warszawskiego metra, zapewniając szybki i bezpieczny transport pasażerów po stolicy" – ​​powiedział Sławomir Cyza, Prezes i Dyrektor Zarządzający Alstom Polska, Ukraina i Kraje Bałtyckie.

Alstom działa w 11 lokalizacjach w Polsce, w tym w trzech zakładach produkcji taboru i podzespołów w Chorzowie, Wrocławiu i Świętochłowicach, zakładzie produkcji systemów sygnalizacyjnych w Katowicach, centrum serwisowym Pendolino oraz centrum serwisowym Traxx i Twindexx w Warszawie, Traxx centrum serwisowe w Toruniu, zakład produkcyjny podzespołów do lokomotyw w Łodzi oraz zakład produkcyjny wózków Coradia w Piasecznie.

Alstom wprowadza również do swojej oferty technologie i rozwiązania wodorowe. Jest pierwszą firmą kolejową na świecie, która wyprodukowała pociąg napędzany wodorem. Pociąg wodorowy Coradia iLint jeździ w Niemczech komercyjnie od 2018 roku. Dzięki niedawno podpisanej umowie o współpracy z PKN Orlen, pociągi wodorowe prawdopodobnie wkrótce wjadą na linie regionalne w Polsce.

Alstom jest jedyną firmą kolejową w Polsce certyfikowaną jako Top Employer na lata 2020, 2021 i 2022. Działania Alstomu od 2019 roku są uwzględniane w raportach Forum Odpowiedzialnego Biznesu. W 2022 roku spółka została sygnatariuszem Karty Różnorodności, zobowiązując się do przeciwdziałania dyskryminacji oraz wdrażanie polityk równego traktowania.

Źródło tekstu: alstom.com/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram