fbpx
Źródło: kgsok.pl

lipiec 2022

01

12:07:08

1 lipca: Psy służbowe Straży Ochrony Kolei mają dziś swoje święto

Inteligencja, posłuszeństwo, doskonała sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas – to właśnie te cechy najlepiej opisują psy służbowe Straży Ochrony Kolei. W formacji służy 75 owczarków. Dziś, 1 lipca,  czworonożni partnerzy funkcjonariuszy SOK mają swoje święto, ponieważ tego dnia w Polsce obchodzony jest Dzień Psa. 

Źródło: kgsok.pl

Psy służące w Straży Ochrony Kolei sprawdzają się w szczególności w tych miejscach i sytuacjach, w których zawodzą ludzkie zmysły. Właśnie dlatego doskonale radzą sobie w działaniach na specyficznych obszarach, jakimi m.in. są tereny kolejowe. Czworonogi wraz ze swoimi przewodnikami patrolują stacje i szlaki kolejowe, zapobiegając kradzieżom infrastruktury, uczestniczą w pościgach i obezwładnianiu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, jak również są gotowe do obrony przewodnika przed atakiem, zagrażającym jego życiu i zdrowiu. Angażowane są również do zabezpieczenia przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych. Należy podkreślić, że dla funkcjonariuszy SOK psy służbowe są nieocenionym wsparciem podczas służby – często ich pomoc jest po prostu niezastąpiona. 

Czworonogi Straży Ochrony Kolei najczęściej należą do takich ras jak owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinios oraz owczarek holenderski.  

Szkolenie podstawowe, którego celem jest przygotowanie psów oraz ich przewodników do służby odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego SOK, oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu. Podczas tego szkolenia, które kończy się egzaminem, psy uczą się m.in. aportowania, posłuszeństwa i pokonywania toru przeszkód – wszystko po to, aby uzyskać niezbędne do służby w formacji umiejętności, takie jak obrona przewodnika czy zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy. Nabyte na kursie przez psa umiejętności doskonalone są podczas szkoleń w macierzystych jednostkach czworonogów, a utrzymanie przez psy zdolności do służby sprawdzane jest podczas okresowych atestacji w Ośrodku Szkolenia. 

Dziś – podczas Dnia Psa – Straż Ochrony Kolei zachęca do obejrzenia kolejnej wideorelacji SOK, gdzie można zobaczyć, jak wygląda tresura oraz przygotowanie do służby psów służbowych Straży Ochrony Kolei:

Źródło: kgsok.pl

Źródło tekstu: kgsok.pl/Serwis Kolejowy


Podziel się

Najczęściej czytane

Kontakt

Redaktor naczelny
Mateusz Wójtowicz
naczelny@serwiskolejowy.pl
Ul. Dąbrowskiego 6
87 - 100 Toruń
magnifiercross
Napisz do nas! linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram